Založ si blog

O čom bol COVID naozaj?

 Colin Todhunter , Global Research. Prvýkrát publikované 7. Júla, 2022

IMF (po našom MMF) a Svetová Banka už celé dekády pretláčali agendu politiky založenej na okresávaní verejných služieb, zvyšovaní daní platených najchudobnejšími, a ťahmi na podrývanie práv a ochrany pracujúcich občanov.

Politika IMF nazvaná ‘structural adjustment – štrukturálne úpravy’ mala za následok že 52% Afričanov nemá prístup ku zdravotnej starostlivosti a 83% nemá žiadnu „poistku – safety nets -“, o ktorú by sa opreli keď stratia prácu, alebo ochorejú. Dokonca aj IMF ukázal, že neoliberálna politika vytvára biedu a nerovnosť.

V roku 2021, prehľad (od Oxfam) IMF COVID-19 úverov ukázal, že 33 Afrických krajín bolo posmeľovaných aby sa snažili sledovať politiku šetrenia (austerity policies). Najchudobnejšie krajiny sveta majú zaplatiť v roku 2022 v splátkach dlžôb $43 miliárd, ktoré by ináč pokryli ich náklady na dovoz potravín.

Oxfam a Development Finance International (DFI) zároveň odhalili, že 43 – z 55 – členských štátov združenia African Union stoja pred osekávaním nákladov v úhrne $183 miliárd počas nasledujúcich piatich rokov.

Podľa pána menom Prof Michel Chossudovsky z Centra pre Výskum Globalizácie, to akoby zatvorenie svetovej ekonomiky (11. Marec 2020 – Lockdown nasadený na viac ako 190 krajín) spustilo bezprecedentný proces globálneho zadlženia. Vlády sú teraz pod ovládaním globálnych veriteľov v ére zvanej post-COVID éra.

To čo máme pred očami je akási de facto privatizácia štátu, keďže vlády kapitulujú podľa potrieb Západných finančných inštitúcií.

Navyše, tieto dlhy sú zväčša denominované v dolároch, čím pomáhajú posilniť US dolár, a páky USA na krajiny.

To ale vedie k otázke: o čom bol COVID v skutočnosti?

Milióny si dávali túto otázku už od lockdownov, a obmedzení, ktoré začali začiatkom roku 2020. Ak to bolo naozaj o verejnom zdraví, prečo sa zatvárali značné počty zdravotných služieb a globálna ekonomika, s plným vedomím aké budú masívne zdravotné a ekonomické dopady?

Prečo bola nasadená propagačná kampaň vojenského štýlu na cenzurovanie svetoznámych vedcov, a terorizovanie celých populácií a používanie plnej sily a brutality polície na zabezpečenie poslušnosti (compliance)?

Tieto postupy boli úplne neproporcionálne k akémukoľvek riziku hroziacemu verejnému zdraviu, zvlášť ak uvážime spôsob, ktorým sa masírovali údaje a definície o ‘COVID úmrtiach’, a ako boli zneužité PCR testy na zastrašenie obyvateľstva do poslušnosti (aj tento blog).

Prof Fabio Vighi z Cardiff University usudzuje, že sme mali byť podozrievavejší od začiatku, keď normálne “bezohľadné vládnúce elity (unscrupulous ruling elites)” zmrazili globálnu ekonomiku kvôli patogénu, ktorý útočí skoro výhradne na neproduktívnych (tých nad 80).

COVID bol krízou kapitalizmu, zamaskovanou ako núdzový stav verejného zdravia.

Kapitalizmus

Kapitalizmus potrebuje stále sa rozširovať do nových, alebo expandovať staré trhy, aby zabezpečil akumuláciu kapitálu, a vyvážil tak tendenciu všeobecnej miery zisku klesať. Kapitalista potrebuje akumulovať kapitál (bohatstvo), aby ho mohol reinvestovať a dosiahnuť ďalší zisk. Uplatnením tlaku na zníženie miezd robotníkov, získa dostatočnú nadhodnotu, aby sa mu to podarilo.

Tu vynechám historickú časť o riešení kríz a pokračujem za ňou, časťou ako sa riešili tie problémy a k čomu to viedlo, pričom až do roku 2019 to nejako fungovalo, do značnej miery rozširovaním sa korporácií po Zemeguli.

Ale prišiel rok 2019, keď niekdajší „governor of the Bank of England“ Mervyn King varoval, že svet námesačne kráča (is sleepwalking) smerom k novej ekonomickej a finančnej kríze, ktorá bude mať devastačné následky. Argumentoval, že globálna ekonomika sa zasekla v pasci nízkeho rastu, a že zotavovanie sa z krízy roku 2008 bolo slabšie ako po Veľkej Kríze (the Great Depression).

King dospel k uzáveru, že prišiel čas, kedy Federal Reserve a ostatné centrálne banky musia začať rozhovory za zatvorenými dverami s politikmi.

A presne toto sa stalo, keď veľkí hráči, včítane BlackRock, najsilnejší investičný fond na svete, si sadli, aby vypracovali stratégiu ďalšieho postupu. Toto sa stalo v procese posúvania sa ku COVIDu.

Popri prehĺbení závislosti chudobnejších krajín na Západnom Kapitáli, Fabio Vighi hovorí, že lockdowny a globálne pozastavenie ekonomických transakcií umožnilo US Fedu zaplaviť „chorľavé“ finančné trhy (pod maskou COVIDu) čerstvo natlačenými peniazmi, zatiaľčo sa zatvorila reálna ekonomika, aby sa vyhlo hyperinflácii. Lockdowny pozastavili biznis transakcie, čo vyčerpalo dopyt po úveroch, a zastavilo „nákazu“ (the contagion – t.j. tých finančných trhov).

COVID poskytol krytie pre multi-trillion-dolárový bailout (záchrana, vyliatie vody z člna, …) pre kapitalistickú ekonomiku, ktorá bola pred COVIDom v kolapse. Napriek viac ako dekáde trvajúcom ‘quantitative easing’ (zhruba nakupovanie centrálnych bánk na finančných trhoch), tento nový bailout prišiel vo forme biliónov (trillions) dolárov napumpovaných do finančných trhov zo strany US Fedu (v mesiacoch pred Marcom 2020) a nadväzujúcej ‘COVID úľave’.

Na záver tejto prvej časti len pripomeniem, že vírus bol vytvorený umele, v Číne, na zákazku vlády USA za 600 000 USD, pričom ako sprostredkovateľ fungoval Dr. Fauci, hlavný lekár USA. Bol už viackrát vo veci podrobený vypočúvaniu v Kongrese. V kontexte informácií v tomto článku to začína nadobúdať komplexnejší význam ako len zníženie počtu ľudí na Zemi.

Vraj „austrálska politika“

27.09.2022

od autora James O’Neill. Tie úvodzovky v nadpise robia dojem nejakého spochybnenia, a naozaj: je to o Austrálii, ale až na nejaké nevyhnutné odlišnosti sa to dosť podobá na „chorobu z našej kuchyne“. Nedávne politické vyhlásenia Austrálskej vlády potvrdzujú, že nasleduje precedensy nastavené neoplakanou vládou ktorá jej predchádzala. Jedno vyhlásenie, špeciálne, je [...]

Zákaz účasti na oslave SNP: priznali sa, boja sa nás

05.09.2022

Postupne sa to zbiera, až to dozrelo: Naši súčasní vládcovia dospeli na úroveň komunistov, ktorí sa tiež báli verejných zhromaždení, okrem tých nimi organizovaných. Tam ale ľudia chodiť nechceli. Komunisti teda nakupovali nedostatkový tovar, ktorý sa dal kúpiť v čase tých schválených a vynucovaných zhromaždení, a počty stúpli. Akési „spontánne“ zhromaždenia, [...]

COVID: zhrnutie „Akcie“

29.08.2022

„Summary“ autora Malcolm R. Hughes, Gumshoe News, Austrália. Môj úvod: Autor má patričnú kvalifikáciu a až po prečítaní jeho článku som si uvedomil celý rozsah toho, ako s nami bolo počas „plandémie“ manipulované. A pravdepodobne z úrovne EÚ (a WHO). Takže, Malcolm R. Hughes: Zhrnutie – Nadnárodná Akcia COVID. Podozrieval som už od Apríla 2020, že takzvané [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 407
Celková čítanosť: 1554162x
Priemerná čítanosť článkov: 3819x

Autor blogu

Kategórie