Založ si blog

Putinova hospodárska izolácia zrazu nevyzerá zle (Bloomberg)

Článok vypustil Bloomberg, autorky sú Nataša Doff a Aňa Andrianova

Ruský prezident Vladimír Putin by sa mal poďakovať U.S. Ministerstvu Financií (Treasury Department) za pomoc pri príprave na globálnu ekonomickú krízu.

Stabilná záplava ekonomických sankcií a stála hrozba možných ďalších viedla Ruských predstaviteľov k zvyšovaniu rezerv a vyvliekaniu sa z dlhov počas predchádzajúcich piatich rokov. Ako sa vlády po celom svete pripravujú na čosi čo vyzerá ako najhorší ekonomický prepad od roku 2008, prístup typu „pevnosť“, ktorý tlačil Ruskú ekonomiku do stagnácie, začína vyzerať ako dobrá obozretnosť.

Vo štvrtok S&P Global Ratings ponechal kreditný rating Ruska na BBB- so stabilným výhľadom, hoci pritom zhoršil celú skupinu tzv. formujúcich sa trhov (emerging markets) kvôli prepadu cien komodít.

Predchádzajúce krízy naučili Ruské Ministerstvo Financií a centrálnu banku ako sa pripraviť na túto”, povedal Karen Vartapetov, analytik S&P Global Ratings. “Majú mnoho skúseností s krízami”.

Je jasné, že závislosť Ruska na exporte komodít znamená, že neunikne globálnej recesii. Rozpočet už dostáva na frak poklesom ceny ropy na najnižšiu hodnotu za 17 rokov a rubeľ klesol o 21% tento rok (môj dodatok: pád ceny ropy Rusi sami vyvolali, aby potopili US ťažbu bridlicovej ropy, viď tento blog).

Rusko sa posunulo k interným nariadeniam, ktoré zakazujú rezidentom opúšťať domovy okrem núdzových prípadov, pre rozširovanie coronavírusu, pričom obmedzenia nadobúdajú platnosť v pondelok v Moskve a niekoľkých ďalších oblastiach. Ekonomika by mohla tento rok poklesnúť o 5%-10%, ak bude nariadená úplne izolácia (full lockdown), podľa tzv. scenára najhoršej možnosti (worst case scenario), ktorá sa preberá vo vláde.

Sankcie uvalené USA a EÚ(??) za Ruskú anexiu Krymu v roku 2014 (??) blokujú mnohým štátom vlastneným firmám požičiavať si v zahraničí, zatiaľčo opatrenia prijaté Washingtonom vlani zabraňujú U.S. Investorom nakupovať ne-rubľové vládne dlhy. Tieto sankcie spôsobili, že Rusko má dnes jeden z najnižších pomerov dlhu voči hrubému domácemu produktu (debt-to-GDP ratio) z formujúcich sa trhov. Minister Financií Anton Siluanov povedal minulý rok, že Rusko má dosť rezerv, ktoré mu umožnia prežiť bez pôžičky minimálne rok.

Medzitým Ministerstvo Financií usmerňovalo mimoriadne príjmy z daní za export ropy do obrovského „fondu na horšie časy“ (rainy-day fund), čím sa Ruské medzinárodné rezervy stali  štvrtými najväčšími vo svete. Zatiaľ Putin neprejavil sklon k tomu, aby z tých fondov čerpal za účelom vírusovej stimulácie, namiesto toho ohlásil plán ďalej navŕšiť rozpočet prostredníctvom daní na dividendy a veľké bankové vklady.

Ruská súvislá príprava na krízu stála niečo ekonomiku, ktorá stagnovala počas minulých piatich rokov. Pred epidémiou coronavírusu a poklese cien ropy Putin sľúbil zvýšiť tento rok životnú úroveň vyhnaním spotreby hore.

Jednou z odpovedí Ruska na sankcie v roku 2014 bolo nasadenie obmedzení na importy určitých potravinových výrobkov z USA a Európy. Zatiaľčo opatrenie viedlo k prudkému vzrastu domácich cien, zároveň zvýšilo výrobu farmárov, čím sa Rusko stalo odolnejším voči narušeniam v globálnom obchode (moja vsuvka – stalo sa dokonca exportérom poľnohospodárskych produktov).

Rusko je dobre pripravené pre túto úplne novú fázu uzavretých hraníc a uzávierky medzinárodného obchodu a finančných procesov” povedala Sofia Donec, v Moskve sídliaca ekonómka pre Renaissance Capital. “Má výdatné štátne tlmiče a väčší podiel miestnych produktov ako malo predtým pre mnoho spotrebných tovarov”.

Môj dodatok pre „Sankcie za anexiu Krymu“.

  1. Prípad Kosovo a prípad Krym sa zjavne neposudzuje rovnako. Kosovo Slovensko doteraz neuznalo, lebo jeho odtrhnutie od Srbska je v rozpore s medzinárodným právom. Vykonala to EÚ, pod tlakom USA, teda buď nemôžu byť sankcie proti Rusku, alebo majú byť rovnaké sankcie proti iniciátorovi vytvorenia Kosova (pani Albright tam chcela mať – a mala – energetickú firmu a Armáda USA základňu).
  2. Na Kryme nežijú Ukrajinci, ale Rusi a Tatári. Pod Ukrajinu bol Krym priradený Chruščovom z technických dôvodov, lebo to bolo praktické. Prešiel späť pod Rusko na základe plebiscitu s podielom „za“ blízkym 100%. S touto „honbou na bosorky“ treba prestať.
  3. EÚ by sa mala začať chovať ako normálny (ako protiklad šibnutého) štát a prestať blbnúť a dlhodobo poškodzovať svoju ekonomiku na základe príkazov upadajúcich USA. Je predsa jasné že vypustenie Coronavírusu bolo len ďalšou fázou pokusu o zachovanie si ekonomickej pozície voči Číne, Južnej Kórei a Európe, keďže ekonomickými nástrojmi to už nejde. Naša „politická (a v podstate ideologická) zotrvačnosť“ nám sťažuje budúcnosť. Slepé držanie sa ideológie nám v minulosti dostatočne poškodilo, aby sme si to pamätali.

Vakcíny sú len na zbohatnutie tých čo tu všetko riadia, aj epidémie

02.06.2020

Nemecká lekárka Dr. Katrin Korb v diskusii o COVID-19, o karanténe (lockdown čiže zamknutie) a o vakcíne počas protestu organizovaného v Oldeburgu. Nasleduje prepis jej prejavu. Drahí spoluobčania, Som vďačná za možnosť stáť dnes na tomto mieste. Moje meno je Katrin Korb, mám 3 deti a som lekárka tu v Oldeburgu. Stijím tu preto, že cítim zodpovednosť za zdravie mojich [...]

Ako naše médiá (s)propagovali číslo 1488

31.05.2020

Nikdy som netušil, že číslo 1488 je významným symbolom fašistov. Dozvedel som sa to vďaka naším médiám, v tomto prípade najmä RTVS, ktoré v poslednom čase nemali nič lepšie na prácu ako opakovane ma o tom informovať. Účelom je zrejme oslabiť pozície Kotlebovcov. A robili to tak razantne, že podľa mňa Kotlebovcov skôr spropagovali. Navyše teraz všetci poznáme to [...]

Trump zabodoval proti Deep State, a čo my?

25.05.2020

V USA nevládne prezident, ale tzv. Deep State, t.j. CIA a oligarchovia. Súčasťou Deep State je skôr Demokratická Strana, t.j. tá ktorá posledné voľby prehrala. Takže nás vlastne prezident, Senát a Kongres „nemusia zaujímať“, sledujeme „skutočnú vládu v ilegalite“? Náš postoj voči USA je teda trochu zodpovedajúci tomu zmätku, prichutený povinnou podlízavosťou, s [...]

nôž, agresia

Útok nožom v supermarkete v Číne si vyžiadal tri obete a sedem zranených

05.06.2020 11:42

V Číne sú strelné zbrane pod prísnou kontrolou, takže väčšina útokov sa vykonáva nožmi alebo podomácky vyrobenými výbušninami.

hranice, Berg

Slovensko otvorilo hranice s niektorými susedmi

05.06.2020 11:00

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Generálna prokuratúra

Hľadá sa šéf prokurátorov. Koalícia chce diskutovať, ale odborníkov nepočúva

05.06.2020 11:00

Dve novinky v novele zákona o prokuratúre postavili do pozoru nielen opozíciu, ale aj odborníkov, mimovládne organizácie a prezidentku.

NAKA úplatok Polícia Lesy

Dvaja obvinení v kauze štátnych lesov skončili vo väzbe

05.06.2020 10:56

Špecializovaný trestný súd rozhodol o väzobnom stíhaní bývalého obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy SR a konateľky firmy.