Založ si blog

Michael Hudson: Koniec Západnej Civilizácie

Dnes na akoby „všeobecnejšiu“ nôtu. Zdrojom predloženej teórie je stránka nakedcapitalism.com, čiže „Nahý Kapitalizmus“. Prekladám to preto, že ešte som nenarazil na taký krátky a výstižný popis – „stavu a smerovania“, do ktorého sme sa zaradili v rámci „orientácie“ pomerne dezorientovaného charakteru:

Dovolím si každému odporúčať prednášku, ktorú mal Michael Hudson v pondelok pre Čínsku Globálnu Univerzitu. Dostáva sa k jadru ochorenia, ktoré ovládlo ‚západné‘ spoločnosti.

Hlavnou témou je dlh, ktorý bol historicky väčšinou odpustený kráľmi, alebo vysokými cirkevnými funkcionármi, ak nastali ťažké časy. Ale počas trvania Gréckych a neskôr Rímskych Impérií oligarchovia vzali veci do rúk, a požadovali plné splatenie všetkých dlhov, dokonca aj v ťažkých časoch. Toto rozdelilo spoločnosti na bohatú triedu rentierov a zadlžený plebs. Každé impérium, ktoré sa dalo touto cestou, od Rímskeho až po Britské, nakoniec padlo kvôli nadmernému zadlženiu.

USA sú súčasné globálne impérium, ktoré sa nachádza už dosť ďaleko na tejto ceste. Je nepriateľské ku všetkým spoločnostiam, ktoré neotvoria svoje finančné trhy aby ich ozbíjali US oligarchovia. Toto tvorí jadro súčasného globálneho konfliktu, kedy Čína, Rusko, Irán a Venezuela sa vyvinuli z odlišných tradícií, a odmietajú sa podriadiť požiadavkam USA. USA zvykli riešiť takého ‚problémy‘ silou, ale sú teraz pravdepodobne príliš slabé aby to dosiahli.

Nahý Kapitalizmus – Naked Capitalism – boli prvíi, kto publikoval prejav Hudsona v Anglickom jazyku (tak sa volá aj ich web).

Michael Hudson: The End of Western Civilization – Why It Lacks Resilience, and What Will Take Its Place

Michael Hudson: Koniec Západnej Civilizácie – Prečo Postráda Odolnosť, a Čím Bude Nahradená. Kľúčovými paragrafmi sú pravdepodobne tieto:

Spojené Štáty, prostredíctvom svojej Novej Studenej Vojny – New Cold War – mieria na získanie presne takého ekonomického prejavu úcty (tribute) od ostatných krajín. Prichádzajúci konflikt môže trvať snáď dvadsať rokov, a určí, aký typ politického a ekonomického systému bude svet mať. Ide tu o viac ako len hegemónia USA a ich dolarizované ovládanie medzinárodných financií, a tvorby peňazí. Politicky ale ide o vec-myšlienku “demokracie”, ktorá sa ale stala eufemizmom pre agresívnu finančnú oligarchiu pokúšajúcu „nasadiť (vnútiť) sa“ globálne cez predátorské finančné a ekonomické a politické ovládanie podopreté vojenskou silou.

Ako som sa pokúsil zdôrazniť, ovládnutie vlády oligarchami bolo tou typizujúcou (distinguishing) črtou Západnej civilizácie trvale od času klasickej antiky. A kľúčom k tomuto ovládnutiu bola myšlienka opozície voči silnej vláde – to jest, civilná vláda dostatočne silná aby zabránila veriteľskej (creditor) oligarchii aby sa zdvihla a monopolizovala vládu nad pôdou a bohatstvom, zabudujúc sa do postavenia dedičnej aristokracie, a rentierskej triedy, ktorá žije z pozemkovej renty, z úrokov, a monopolistických privilégií, ktoré by zredukovali celú ostatnú populáciu do vynúteného odriekania sa. Moja vsuvka: Nie je nám takáto snaha povedomá?

Bude nevyhnutné zvrhnúť (bring down) rentiersku triedu. Vrátiť moc (recommit) silnému štátu, ktorý je vlastníkom verejných statkov a služieb, a neodovzdá ich súkromným záujmom. Blížiace sa potiaže by dokonca tomu mohli napomôcť.

Záverečná poznámka: Aj tá úvodná veta autora, za mojím úvodom, je toho čo to pôvodne publikoval, nie moja. Prednáška je tu skrátená, podľa môjho zdroja; originálna, na stránke autora, je o niečo dlhšia. A páči sa mi tá jednoduchá logika, bez analýz typu „kto vytvára hodnoty a kto vykorisťuje“, tu už ide o prežitie civilizácie.

Vraj „austrálska politika“

27.09.2022

od autora James O’Neill. Tie úvodzovky v nadpise robia dojem nejakého spochybnenia, a naozaj: je to o Austrálii, ale až na nejaké nevyhnutné odlišnosti sa to dosť podobá na „chorobu z našej kuchyne“. Nedávne politické vyhlásenia Austrálskej vlády potvrdzujú, že nasleduje precedensy nastavené neoplakanou vládou ktorá jej predchádzala. Jedno vyhlásenie, špeciálne, je [...]

Zákaz účasti na oslave SNP: priznali sa, boja sa nás

05.09.2022

Postupne sa to zbiera, až to dozrelo: Naši súčasní vládcovia dospeli na úroveň komunistov, ktorí sa tiež báli verejných zhromaždení, okrem tých nimi organizovaných. Tam ale ľudia chodiť nechceli. Komunisti teda nakupovali nedostatkový tovar, ktorý sa dal kúpiť v čase tých schválených a vynucovaných zhromaždení, a počty stúpli. Akési „spontánne“ zhromaždenia, [...]

COVID: zhrnutie „Akcie“

29.08.2022

„Summary“ autora Malcolm R. Hughes, Gumshoe News, Austrália. Môj úvod: Autor má patričnú kvalifikáciu a až po prečítaní jeho článku som si uvedomil celý rozsah toho, ako s nami bolo počas „plandémie“ manipulované. A pravdepodobne z úrovne EÚ (a WHO). Takže, Malcolm R. Hughes: Zhrnutie – Nadnárodná Akcia COVID. Podozrieval som už od Apríla 2020, že takzvané [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 407
Celková čítanosť: 1554184x
Priemerná čítanosť článkov: 3819x

Autor blogu

Kategórie