Založ si blog

Teraz diktuje podmienky vojenská superveľmoc Rusko

Pepe Escobar, Strategic Culture Foundation.

Z článku som vybral tie podstatnejšie veci, ináč je značne dlhý. Vynechal som časť začiatku. Článok nie je celkom nový, je z 23.12. Ale je dôležitý, lebo tieto informácie dostávame iba značne filtrované, upravené cenzormi ako za komunizmu. A – v článku ide o oveľa viac ako je v nadpise.

V skutočnosti, či sa to funkcionárom USA a NATO páči alebo nie, to čo sa deje v sfére „realpolitik“ je, že Rusko diktuje nové podmienky z pozície sily. V kocke: môžete sa naučiť novú hru na ihrisku buď mierumilovne, v civilizovanom dialógu, alebo sa naučíte tým ťažkým spôsobom, cez dialóg s pánmi Mr. Iskandr, Mr. Kalibr, Mr. Kinžal a Mr. Zircon. Alebo aj „nezistiteľné“ Ruské ponorky strašiace manévre NATO v Stredozemnom mori spôsobom „viete že som tu niekde, ale nič viac“ – NATO volá tie ponorky „čierna diera“ – alebo aj schopnosť (realizovaná) zostreliť všetky špionážne družice USA nad Ruskom a Čínou.

Komentátor Martyanov už poznamenal, že Rusko “chápe odlúčenie od Západu a je pripravené akceptovať všetky následky, včítane už aj tak klesajúceho obchodu, a zníženia dodávok uhľovodíkov do EU.”

A tu je to miesto, kde sa celý ten balet okolo záruk bezpečnosti križuje s kľúčovým pohľadom, ktorý nazval „uhol pohľadu Ropovod – Pipelineistan angle“. Sumarizácia znie: vystupujeme z Nord Stream 2, nastupujeme na Power of Siberia 2.

Tak si poďme znova povedať, prečo hroziaca energetická katastrofa v EU nespôsobuje nikomu v Rusku nespavosť.

Tanec v Sibírskej noci

Jeden s hlavných výstupov z tej strategickej Putin-Xi video konferencie minulý týždeň bola bezprostredná budúcnosť potrubia Power of Siberia 2 – ktoré sa bude tiahnuť krížom cez Mongolsko a doručí až do 50 miliárd (US billion) kubických metrov prírodného plynu do Číny.

Takže to určite nebola náhoda, že Putin prijal Mongolského Prezidenta Ukhnaagiin Khurelsukh v Kremli, deň po tom ako rozprával s Xi, aby prediskutoval Power of Siberia 2. Kľúčové parametre potrubia už boli nastavené, štúdia realizovateľnosti bude dokončená začiatkom roku 2022, a dohoda – mínus posledné doladenie cenových otázok – je prakticky uzavretá.

Power of Siberia 2 nasleduje za 2,200 km dlhým Power of Siberia 1, naštartovaným v roku 2019 z Východnej Sibíri do severnej Číny, a je ťažiskom $400 miliardovaj dohody uzavretej medzi Gazpromom a Čínskym CNPC. Plná kapacita Power of Siberia 1 bude dosiahnutá v roku 2025, kedy bude dodávať 38 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Power of Siberia 2, oveľa väčšia operácia, bola naplánovaná pred rokmi, ale ťažko sa hľadal konsensus ohľadne finálnej trasy. Gazprom chcel zo Západnej Sibíri do Xinjiang cez pohorie Altaj. Číňania chceli tranzit cez Mongolsko rovno do centrálnej Číny. Číňania nakoniec prevážili. Finálna trasa cez Mongolsko bola rozhodnutá len pred dvomi mesiacmi. Práce majú začať v roku 2024.

Toto predstavuje značný geoekonomický prevrat (game-changer), úplne v súlade s čoraz sofistikovanejším strategickým partnerstvom Rusko-Čína. Ale je aj mimoriadne dôležitý geopoliticky (Pamätajte čo povedal Xi: „Čína podporuje kľúčové záujmy Ruska (“core interests”)“).

Plyn pre Power of Siberia 2 pôjde z tých istých polí, ktoré v súčasnosti zásobujú trh EÚ. Akékoľvek dementné výmysly (demeted concoctions – odvary) skúsi nasadiť Európska Komisia – a tá nová Nemecká vláda – na zaseknutia operácie Nord Stream 2, hlavné zameranie Gazpromu bude Čína.

Gazpromu je jedno, že Čína ako zákazník v bezprostrednej budúcnosti nenahradí plne celý trh EÚ. Na čom záleží, je plynulý tok biznisu a absencia infantilného politikárčenia (to je geniálny názov toho čo robí EÚ pod USA a niektorými nemeckými politikmi). Čo je pre Čínu dôležité, je ďalšia, spoľahlivá pozemná, zásobovacia trasa, ktorá podporí jej stratégiu “únik z Malacca – escaping from Malacca”: v prípade, že by sa zostrila Studená Vojna 2.0 – Cold War 2.0, že by U.S. Navy prípadne blokovala námorné dodávky zdrojov energie cez Juhovýchodnú Áziu do Číny. (Únik z Malacca je niečo z Portugalskej histórie).

Peking v značnej miere trčí vo veciach okolo kupovania Ruského plynu. Číňania majú 30% účasť v $27 miliardovom Yamal projekte Novateku a 20% podiel v $21 miliardovom Arktickom projekte.

Takže vitajte do roku 2022 a novej, realpolitik s vysokými stávkami, Veľkej Hry.

A to nás vedie k záhade – “mystery” – vo vnútri tej celej enigmy Ukrajinskej pozície a „krízy“: Ukrajina bola použitá na odtlačenie EÚ od Ruského prírodného bohatstva.

Rusko ale otočilo celú show hore nohami. Ako superpower v energii, namiesto vnútorne zhrdzavenej EÚ, ktorej diktuje NATO, sa bude zameriavať na svojich Ázijských zákazníkov. A – moja vsuvka – EU, a to včítane nás, bude na to doplácať, a vedenie nášho štátu poslúchajúce USA nás v tom bude udržovať.

Paralelne, vojenská supermocnosť Rusko, keďže má dosť hučania zo strany USA/NATO, teraz diktuje podmienky nového usporiadania. Lavrov potvrdil, že prvá runda rozhovorov Rusko-US o zárukách bezpečnosti sa odohrá začiatkom roku 2022.

Môj dodatok: Mohlo by nám to pomôcť zbaviť sa tohto celkom šibnutého EÚ režimu, ktorý tu vznikol za pomoci Fauciho vírusu a intríg Pharma sektora a oligarchov. Pandémia môže byť dôvodom na určité obmedzenia, ale nie porušovanie ústavných práv občanov, ktoré s pandémiou priamo nesúvisia. A v žiadnom prípade na ignorovanie pôvodcov pandémie a ich stíhania. A v tomto dokonca súhlasí s nami viacero senátorov Senátu USA, teoreticky vzoru našej súčasnej vlády. A ak by sa Slovensko rozhodlo vystúpiť z NATO, pochybujem, že by sa tým zaoberal napr. Kongres USA, to skôr EP, kde má značný vplyv Sorosova „pridružená“ inštitúcia. Je predsa jasné, že dnes je agresívnou stranou NATO a nie Rusko. A navyše je pritom zjavne slabšou stranou. Len s tým rozpúšťaním niekto musí začať.

A pokus o vytvorenie „revolúcie“ v Kazachstane len potvrdzuje, že s týmito „partnermi“, ktorí organizujú rozvraty, miešajú ekonomiku s členstvom napr. v NATO, …, treba postupne „spoluprácu“ minimalizovať na čiste ekonomickú, jednoznačne ju zbaviť akéhokoľvek politického kontextu. Pretože – presne ako za komunizmu – nastáva stav, kedy budeme doplácať ekonomicky na „ideologicko-politické nastavenie“, s čím – tiež rovnako ako za komunizmu – väčšina obyvateľstva nebude súhlasiť. Kruh sa uzavrel – vraj všetko prebieha v cykloch.

Vraj „bezpečné a účinné“

12.02.2023

V pôvodnom článku je podstatné video, toto je komentár k nemu od vydavateľky Gumshoe News – teda: „Comment by Dee McLachlan“. Ale mne sa zdá dobrý, tak ho prekladám. Najprv môj úvod – vysvetlenie čoho sa týka ten nadpis: Výraz „safe and effective“ hučala Západná Propaganda, pardón, Pravdovravné Médiá z oblasti naších spojencov, do ľudí v súvislosti s [...]

Zhrnutie „zápletky“ COVID/Vakcíny

20.12.2022

Takže – doteraz – tá zápletka/intriga(?) COVID/vakcíny nevyzerá pre nás nejak dobre, a ani my – tým myslím občania – v tom kontexte nevyzeráme príliš dobre, hoci ani nejako zle. Aby sme sa pokúsili to – amatérsky – zhodnotiť, urobme si akúsi „polčasovú sumarizáciu“. Aj keď je pravdepodobné, že ešte nie sme v polčase. Ale mali by sme niečo [...]

COVID bol vyrobený na zákazku

17.12.2022

Celá história je popísaná na AMG – American Media Group – v dokumente s názvom „BOMBSHELL! Official Documents prove Anthony Fauci & Bill Gates are responsible for developing the COVID Virus in a Biolab“, link je tu: https://amg-news.com/bombshell-official-documents-prove-anthony-fauci-bill-gates-are-responsible-for-developing-the-covid-virus-in-a-biolab/ Čiže preklad: [...]

moskva

Ani psa to nezobudilo, tvrdila ruská televízia o nálete dronov na Moskvu

01.06.2023 06:40

Doteraz najväčší útok dronov na Moskvu ruské noviny neopomenuli a hlavné štátne televízie mu venovali nezvyčajne veľa času.

Joe Biden

Snemovňa reprezentantov USA schválila zákon, ktorý pozastavuje dlhový strop

01.06.2023 06:23

Prezident Biden hlasovanie privítal ako "rozhodujúci krok", ktorý zabráni platobnej neschopnosti USA.

Mike Pence, Japonsko, USA

Mike Pence na budúci týždeň oznámi prezidentskú kandidatúru

01.06.2023 06:16

Vstúpi tak do súboja o prezidentskú nomináciu Republikánskej strany proti svojmu bývalému "šéfovi" Donaldovi Trumpovi.

Veronika Remišová, Andrej Kiska, Za ľudí

Strane Za ľudí vypršali lehoty na splatenie miliónových dlhov. Nechcú prezradiť, či sa im podarilo z problému dostať

01.06.2023 06:15

Vlani mali nesplatené pôžičky v sume vyše 900-tisíc eur, príjmy strany boli nižšie.