Založ si blog

Vraj sem smerujeme – nevyzerá to dobre

Musím vopred varovať, že to je článok napísaný intelektuálom – Alistair Crooke, na The AltWorld. Ťažko sa prekladal.

Yves Smith, keď písala pre vážený ekonomický blog Naked Capitalism – Nahý Kapitalizmus, nadväzuje na tzv. Hopkinsovo proroctvo. Ona tam píše:

Ako začínam vysvetľovať prácu Hopkinsa mojím (čo ešte zostali) dobre vzdelaným liberálnym priateľom a susedom [v New Yorku], stále znova a znova ma šokuje, že sú úplne kľudne nevšímaví k veci, ktorá mi je zlovestne jasná: nástup cenzúry v USA — cenzúra liberálmi! …“Pozrite”, [napísal Hopkins v roku 2017, čo bol prvý rok Trumpovho Prezidentstva] “Viem, čo si pravdepodobne myslíte. Ale nie je to, že by liberálom v skutočnosti nezáležalo na fundamentálnych liberálnych hodnotách, ako sloboda tlače a prejavu – a také veci. Vec je v tom, že oni zúfalo potrebujú, aby si Demokrati vzali späť House a Senát (t.j. vyhrali voľby) budúci rok, aby oni mohli pokračovať v impeachmente Trumpa …“Pointa celej tejto propagandy [zvlášť tej okolo Ruského hackingu] je delegitimizovanie Donalda Trumpa,” “a aby sa profylakticky znova potvrdil monopol neoliberálnych vládnúcich tried na moc, ‘realitu,’ a ‘pravdu.’

V praxi, tá historka že ‘Rusko ukradlo voľby pre Trumpa’ bola dvojsečná zbraň – v orig. „kameň hodený na dvoch rôznych vtákov“: Jeden bol Trump; ale ten druhý bol hodený smerom na Putina. Prečo? No, v oligarchickom kapitalizme, jeho obrovské bohatstvo je zároveň kovadlinou, aj kladivom, na ktorých sa falšujú západné historky z oblasti politickej ‘reality’ . Oni ‘ukujú – beat out’ každú postupnú ‘realitu’. Nie je to tak v Rusku a v Číne. Tam sila politických vodcov tromfuje machinácie oligarchov (oni smerujú k cieľu). Nebolo to tak stále. Kozmopolitickí oligarchovia sa dostali o vlások od doslova ukradnutia Ruska pod Jeľcinom; ale potom do obrazu vstúpil Putin – a celé to pokazil. Tí oligarchovia sú ešte stále extrémne naštvaní.

Avšak Hopkinsova hlavná téma je Vojna proti Populizmu (téma, ktorá tak absorbovala tie Euro-elity na summite ich Rady (Council summit). Pýta sa: Takže ako, a prečo, ten nekontrolovaný globálny kapitalizmus rezultoval do tejto Vojny proti Populizmu? “Ten problém je [odpovedá si] … no, ten problém … sú ľudia”.

Hopkins píše, v knihe The Last Days of the Trumpian Reich: “Nie tí bohatí a mocní ľudia ako oni sami [sú tým problémom], alebo tí ľudia, ktorých potrebujú aby ˇďalej pracovali, konzumovali, a obsluhovali úroky na svojich pôžičkách, ale.… viete, všetci tí ostatní ľudia. Nevzdelaní, nie-woke (akože neprebudení), ľudia pracujúcej triedy. Ozbrojení (Gun-toting), fanaticky religiózni ľudia. Rasistickí, konšpiračne-teoretizujúci ľudia. Odsúdeniahodní ľudia (deplorables). Populistickí ľudia”.

Ľudia, ktorých už oni nepotrebujú. Títo ľudia boli v poslednom čase problémom. Nielenže sú pre systém záťažou, ale aj aktívne zasahovali do neho, hlasovali pre Brexit, volili Donalda Trumpa, odmietali opustiť svoje tradičné hodnoty a zastaralé idey (napr. národnú suverenitu, slobodu prejavu, a biológiu cicavcov) a nastúpiť na palubu globálnej kapitalistickej ideológie – a aj celkove boli náramne otravní (a real pain in the ass).”

Tu časť vynechávam.

Demokrati znovuobjavili seba ako stranu Liberálnych, Kreatívnych, Profesionálnych príslušníkov Triedy Manažérov ( Managerial Class): Strana mandátnej meritokracie, a nadovšetko, víťazov. Takže, áno, akosi samozrejme, Demokrati sa postupne naučili byť otvorene nepriateľskí voči „working-class “deplorables”“, ako ich Hillary Clinton oficiálne nazvala, aby ich vnímali ako „a real pain in the ass“,” – viď vyššie – píše Hopkins.

A tí deplorables sú ozajstná záťaž pre globálny kapitalistický systém. (Väčšina chce zdravotnú starostlivosť zadarmo, dokelu – for Pete’s sake!) Plno z nich volilo socialistu Bernie Sandersa, a, oveľa, oveľa horšie, dokonca viac z nich volilo “bieleho-supremacistu bieleho-nacionalistu fašistického diktátora Nazi-Hitlera” (ako povedal Glenn Greenwald!), t.j. Trumpa. Oni naozaj sú – to podstatné tu – porazení s veľkým P.

Tí liberáli, bien pensants (dobre mysliaci ) — vyhrávajúci , t. j. — tí čo čítajú The New York Times a The Washington Post a počúvajú NPR a pozerajú MSNBC a CNN, ktorí chodili do dobrej strednej školy – good colleges – a dostali všelijaké profesionálne ocenenia, sú určite dostatočne dobre informovaní, aby vedeli, že budúcnosť je len o globálnom kapitalizme. A oni vedia že, ak hrajú podľa pravidiel, globálny kapitalizmus má pre nich miesto. A navyše, oni vedia (alebo vedia na to ľahko prísť), že globálny kapitalizmus nemá miesto pre v živote prehrávajúcich. Ale to je vlastne len ako mať tvrdú stolicu, nie?”

Takže, keď bol v Davose odhalený ten Re-set– to ‘Nové Normálne – New Normal’ – milióny ľudí už žili v realite, v ktorej na faktoch už vôbec nezáležalo, kde veci ktoré sa nikdy nestali sa oficiálne – stali. A iné veci, ktoré sa zrejme stali sa nikdy nestali: teda, nie oficiálne, to jest – boli to len “extrémne-pravicové” konšpiračné teórie, “fake news,” alebo “dezinformácie,” alebo hocičo – napriek tomu, že ľudia vedeli, že neboli.

Ako teda by Davos navrhol vtesnať ľudstvo do tohto ‘nového normálneho’? No, snáď ten človek z Davosu chce ísť smerom opačným voči epistemologickej čistote? Čo znamená, že sa pokúsi vytvoriť množstvo protikladných skutočností – realities, nie iba protikladných ideológií, ale skutočné vzájomne sa vylučujúce reality, ktoré by nemohli súčasne existovať … z čoho by mohli ľudia začať naozaj panikáriť (which would still freak people out pretty badly). Z toho by sa mohla stať tá mentálna ‘čistá stránka papiera’ na ktorú by sa dali písať tie úmyselne nestabilné – fluid – reality toho kozmopolitanistického pohlavia, a samo-definujúce sa identity.

Ten oligarchický Vyvolený sa teraz pokúša ‘unvalue – znehodnotiť’ všetky zostávajúce národné hodnoty, rozbiť národnú súdržnosť – pretože jeho logickým cieľom nie je vytvoriť novú ideológiu (tú nepotrebuje). Ale, skôr, nasadiť jediný, globálny, merkantilistický poriadok cez, prvá vec, speňaženie – monetisation – každej možnej ‘veci’, a potom jej ‘kapitalizáciou’ do čerstvých finančných ‘aktív – assets’.

Samozrejme, dokonca aj ten Re-set potrebuje svoju ‘historku – narrative’. Ale podstata tu ohľadne historky – akákoľvek historka Establishmentu (napríklad z BBC “Reality Check” sekcie) – má vytvoriť nejakú Maginotovu líniu, obrannú ideologickú hranicu medzi ‘pravdou – the truth’ ako je definovaná vládnúcou triedou, a tou akoukoľvek inou ‘pravdou’, ktorá protirečí ich historke.

Tie mandátne ‘manažérske triedy’ (také čo riadia Brusel), vedia, že ich úspech je z veľkej časti umožnený ich nadšením pre oficiálne historky. A ich kolektívna nádej je, že správna ‘ historka’ im poskytne trvalý bezpečný priestor. Ne jednej strane Maginotovej Línie je teda ‘normálna’ spoločnosť, zárobkové zamestnanie, a s kariérnym postupom a všetkými ostatnými podstatnými benefitmi zo spolupráce s vládnúcimi triedami. Za Maginotovou Líniou je bieda, neistota, sociálna a profesionálna stigmatizácia, a rôzne ďalšie formy utrpenia a diskriminácie.

Na ktorej strane steny chcete byť? Každý deň, nespočetným spôsobmi, sa každého z nás pýtajú, a my musíme odpovedať na tú otázku. Prispôsobte sa, a vo vnútri je pre vás miesto. Odmietnite, a …O.K., veľa šťastia tam vonku.”

Takže ako bude vyzerať ‘Conquest of Absolutely Everything – Získanie Absolútne Všetkého’ oligarchiou? Svet atomizovaných spotrebiteľov, zbavených sojich práv, a aj akýchkoľvek príslušností (allegiances) ku rodine, klanu, národu, viery, alebo dokonca akéhokoľvek zmysluplného kultúrneho porozumenia.

Avšak, ten globalistický svet, pre tých pár, ktorí zamýšľajú stať sa v ňom obrovsky bohatými, je stále chápaný ako skutočný roh hojnosti nespočetných materiálnych uspokojení. Zázračný koberec, ktorý by naozaj neradi opustili. A predsa, obavy rastú, dokonca aj medzi bilionármi. Svet križuje (plavebný termín) v nových neistých smeroch. Vsadiť teraz všetko čo máš s ‘pánmi sveta – masters of the universe’ sa môže na konci ukázať že bolo len prchavou chimérou.

Pre ‘tých mnohých’, na druhej strane, ten „tech a robotický Re-set“, proklamovaný tou Davos skupinou, bude miestom glorifikovaného otroctva, životom v púšťach sociálnej izolácie. V tom rozsahu ako niektorí spomedzi ‘tých mnohých’ mali možnosť vidieť čo taký tech Re-set má pre nich nachystané, nepozdáva sa im. Zaváňa totalitarianizmom, tech-feudalizmom – a už sa mu niektorí začali stavať proti. Stali sa tým z nich … ‘populisti’. Čo teda znamená, stali sa obrovským problémom pre svojich pánov (masters). Takže sa nemožno čudovať, že ten summit Rady EU bol taký ostrý a rozrušený.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na webe Slovanské Noviny.

Dopis k šíreniu vírusu od odborníčky – ale skutočnej

15.09.2021

Týka sa obviňovania nevakcinovaných. Tú odbormíčku zdôrazňujem preto, že v súvislosti s COVIDom naši (kvázi-)odborníci dosiahli svetový rekord v počte úmrtí na počet obyvateľov. To im ale – zdá sa – nijako nebráni ďalej nám dávať rady. Janci Lindsay, Výkonná riaditeľka sekcie Toxikológie a Molekulárnej Biológie, Toxikologiclké podporné služby, LLC. Je to [...]

Dopis zodpovedným – Možné zločiny „agendy COVID“

11.09.2021

Vybral som niektoré myšlienky z článku autorky Mary W Maxwell na Gumshoe News. Určitým spôsobom to nadväzuje na môj predošlý článok/blog, ktorý vyšiel aj na Gumshoe News v angličtine pod názvom začínajúcim Exposing the COVID Lies … , s úvodom od Dee McLachlan. Takže k tomu článku Mary Maxwell: Nižšie prikladám nové a veľmi dôležité výsledky výskumu, o [...]

Vraj zastrašujeme ľudí aby sa neočkovali

05.09.2021

Agitátori za očkovanie mRNA vakcínami sa sťažujú, že my – antivaxeri , tak nás volajú – zastrašujeme ľudí, tým čo uvádzame ako možné následky vakcinácie. Takže som sa rozhodol „uviesť veci na pravú mieru“. Ale aj prečo nehodlám s tým prestať. Mohol by som s tým samozrejme prestať, ale až potom, keď agitátori začnú informovať o rizikách vakcinácie [...]

rusko, voľby

Putinovo Jednotné Rusko získalo v Dume ústavnú väčšinu

21.09.2021 21:12

Do parlamentu sa hneď na prvýkrát prebojovali aj Noví ľudia.

Rusko univerzita Perm streľba obete zranení

Útočníkovi z Permu amputovali nohu, je v kritickom stave

21.09.2021 20:45

Timur Bekmansurov zabil šiestich ľudí.

pápež

Pápež: Niektorí by chceli, aby som už bol mŕtvy

21.09.2021 20:24

Jezuitský časopis sa vrátil k návšteve Františka na Slovensku.

Igor Matovič

Anonym nahlásil bombu v Matovičovom dome

21.09.2021 20:03

Išlo o planý poplach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 326
Celková čítanosť: 1188892x
Priemerná čítanosť článkov: 3647x

Autor blogu

Kategórie