Založ si blog

Rusko pomôže viesť globálne ekonomické oživenie po COVIDe

Andrew Korybko, One World Press. Najprv prečo to prekladám – je to jeden z mála pohľadov dopredu a nie len na COVID a jeho pôvod/dôsledky, ktorými sa zahlcujeme, a istým kruhom to vyhovuje.

Prednáška Prezidenta Putina o zámeroch tohoročnej konferencie SPIEF bola pozoruhodná už len preto, že táto udalosť s osobnou účasťou (in-person) predstavovala prvú akciu tejto veľkosti a navyše medzinárodnú a ekonomickú, od vypuknutia tej COVID-19 krízy na začiatku minulého roku. Preto táto akcia vlastne ukazuje, že všetko sa nakoniec normalizuje po svete, ale že ešte treba urobiť veľa práce, zvlášť ak chceme zabezpečiť spravodlivé globálne ekonomické oživenie a aj s ohľadom na všeobecnú dosptupnosť vakcín pre všetkých.

Ruský Prezident Vladimír Putin prezentoval toto definovanie programových cieľov – keynote speech – na tohoročnom Medzinárodnom Ekonomickom Fóre v Sankt Peterburgu (SPIEF) minulý týždeň, keď sľúbil, že jeho krajina pomôže viesť to globálne ekonomické zotavenie sa z následkov COVID-19. Zdôraznil, že sama skutočnosť, že toto stretnutie s osobnou účasťou sa vôbec odohrávalo, hovorí o postupnej normalizácii medzinárodnej ekonomiky a života všeobecne. Ruský vodca tiež vyjadril optimizmus ohľadne budúceho globálneho economického rastu tento rok a pripísal to fiškálnej politike nasadenej Centrálnymi Bankami mnohých krajín.

Napriek tomu, Prezident Putin varoval ohľadne problémov v prípade nerovnomerného globálneho ekonomického zotavovania. Všetkým pripomenul, že tých 16% sveta, ktorí žijú v krajinách s vysokým príjmom, je zodpovedných za približne 50% produkcie vakcín pre COVID-19, čo predstavuje dôvod, prečo sa tieto zotavujú rýchlejšie ako rozvojové krajiny, ktoré zväčša postrádajú prístup ku COVID-19 vakcínam, spôsobilosti ich produkcie, a dokonca peniazom na zakúpenie takejto liečby. Ruský vodca upozorňoval, a tiež odsúdil, že niektoré krajiny nesplnili svoju zodpovednosť pomoci ostatným, a tiež osdúdil politizáciu odsúhlasovania určitých vakcím týmito štátmi, čo bolo jasné bodnutie do USA. Moja vsuvka – zvlášť ak poznáme ako „testovali“ iné vakciny (ktoré by tiež mali mať úvodzovky, podľa následkov ktoré sa postupne ukazujú).

Na rozdiel od tých nemenovaných, ale jasne implikovaných krajín, zdôraznil, že Ruský Sputnik V je nielen registrovaný v 66 krajinách, ale stavia produkčné zariadenia v mnohých z nich, aby povzdvihol schopnosti svojich partnerov. Verí, že toto akceleruje ich ekonomické zotavenie sa, a tým spôsobom je v záujme každého (moja vsuvka: to je chybný pohľad na záujmy oligarchov, ktorí riadia dnes už väčšinu západných štátov, ale zo strany Putina zrejme len ďalšie „bodnutie“). Na domácom fronte Prezident Putin ďalej rozvinul informácie o všetkých opatreniach, ktoré krajina už prijala aby prekonala (prežila) tú ekonomickú krízu a tak sa úspešne vyhla katastrofe.

V pohľade vpred, na niekoľko nasledujúcich rokov potom načrtol plány Ruska na zabezpečenie rastu vysokej kvality a pritiahnutia viac investícií.

Tieto zahrnujú cielené a „na mieru ušité“ (tailored) riešenia pre každú z mnohých oblastí cez celú geograficky najväčšiu krajinu, ako vládou subvencované úvery na infraštruktúru, zlepšenia kooperácie medzi centrálnymi a regionálnymi úradmi, programy na zamestnávanie a podnikateľskú činnosť mladých, zodpovedná deregulácia, programy na dostupné bývanie, ako nadviazanie na hypotečné programy z krízového obdobia, pokračovanie v podpore malých a stredných biznisov, a daňová reforma. Jeho detailný popis každej z týchto stratégií (policies) mal zámer zlepšiť atraktívnosť Ruska pre zahraničných investorov zvýraznením jeho budúcej konkurencieschopnosti.

V rámci rozprávania o nej, Prezident Putin venoval značnú časť poslednej tretiny, alebo tak nejak, svojho prejavu úlohe Ruska v podpore riešenia globálnej klimatickej krízy. Zopakoval záväzok Ruska pre relevantné dohody ako Paris Agreement a vyjadril nádej, že všetky krajiny budú pracovať spolu aby prekonali túto civilizačnú výzvu bez jej spolitizovania pre účely zadržovania tokov investícií, obchodu, a technológií. Ruský vodca potom popísal potenciálne následky nekontrolovateľnej klimatickej zmeny pre Ruské regióny Ďalekého Severu a Sibíri, aby každého ubezpečil, ako Moskva tieto ohrozenia bere vážne.

Prezident Putin potom pokračoval a popísal sľubnú rolu Ruska vo vynárajúcom sa trhu karbónových jednotiek.Jeho krajina má kolosálny potenciál, pre jej obrovskú veľkosť, a skutočnosť, že jej podiel je približne pätina lesov sveta, ktoré pomôžu absorbovať emisie uhlíka. Prioritizovaním obnovovanie lesov, rozširovaním prírodných rezervácií, a zlepšovaním obnovovania pôdy, dúfa, že Rusko sa stane globálnym lídrom v tejto oblasti. Potom popísal významy tejto vízie, cez ktorú ďalšie investície do zelených technológií prinesú lepšiu obnovu krajiny, ktorá zase povedie k zamestnaniam lepšej kvality, a prinesie lepšiu živonú úroveň pre všetkých.

Na podporu predloženej koncepcie Prezident Putin odhalil, že Rusko má priekopnícky kombinovaný AI a satelitný systém, ktorý bude monitorovať emisie CO2, vodné zdroje, a ďalšie podobné relevantné položky v reálnom čase. Krajina dokonca plánuje odhaliť pilotný projekt karbónových jednotiek vo svojom Ďaleko-Východnom regióne Sachalinu, aby to všetko otestovalo. Avšak, aby svet mohol z toho vynárajúceho sa trhu mať naozaj úžitok, Prezident Putin povedal, že musí vzniknúť vzájomné uznávanie pre systém vypočítavania karbónových emisií, absorpcií, atď., a preto už nariadil Ruskej vláde aby vypracovala návrh regulatórneho rámca pre tento účel k Júlu 2022.

Celkove vzaté, prednáška Prezidenta Putina o cieľoch tohoročnej konferencie SPIEF bola pozoruhodná, pretože udalosť s osobnou účasťou predstavovala prvé také veľké a medzinárodné ekonomické od vypuknutia COVID-19 krízy na začiatku minulého roku. Preto toto vlastne ukazuje, že všetko sa prípadne normalizuje po svete, ale že ešte treba urobiť veľa, zvlášť v oblasti zabezpečenia spravodliého globálneho ekonomického obnovenia a s ohľadom na univerzálny prístup k vakcínam pre všetkých. Ruský vodca si je zároveň vedomý, že svet musí využiť túto jedinečnú príležitosť aby optimalizoval svetovú ekonomiku, z čoho vyplýva aj potreba zamerania sa na posun vpred vo veci trhu s karbónovými jednotkami.

Tento blog bol pôvodne uverejnený na webe Slovanské Noviny.

Vraj „bezpečné a účinné“

12.02.2023

V pôvodnom článku je podstatné video, toto je komentár k nemu od vydavateľky Gumshoe News – teda: „Comment by Dee McLachlan“. Ale mne sa zdá dobrý, tak ho prekladám. Najprv môj úvod – vysvetlenie čoho sa týka ten nadpis: Výraz „safe and effective“ hučala Západná Propaganda, pardón, Pravdovravné Médiá z oblasti naších spojencov, do ľudí v súvislosti s [...]

Zhrnutie „zápletky“ COVID/Vakcíny

20.12.2022

Takže – doteraz – tá zápletka/intriga(?) COVID/vakcíny nevyzerá pre nás nejak dobre, a ani my – tým myslím občania – v tom kontexte nevyzeráme príliš dobre, hoci ani nejako zle. Aby sme sa pokúsili to – amatérsky – zhodnotiť, urobme si akúsi „polčasovú sumarizáciu“. Aj keď je pravdepodobné, že ešte nie sme v polčase. Ale mali by sme niečo [...]

COVID bol vyrobený na zákazku

17.12.2022

Celá história je popísaná na AMG – American Media Group – v dokumente s názvom „BOMBSHELL! Official Documents prove Anthony Fauci & Bill Gates are responsible for developing the COVID Virus in a Biolab“, link je tu: https://amg-news.com/bombshell-official-documents-prove-anthony-fauci-bill-gates-are-responsible-for-developing-the-covid-virus-in-a-biolab/ Čiže preklad: [...]

Bulharsko, protest

Bulhari opäť volia, piatykrát za dva roky

02.04.2023 06:35

Bulharskí voliči hlasujú v nedeľu v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sú v poradí už piate za ostatné dva roky.

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.