Založ si blog

Aký bude svet po COVID-19? – jeden názor

Preklad článku v Global Research autora menom Mike Whitney. Názor niekdajšieho ministra zahraničia USA (Henry Kissinger) z Wall Street Journal, v ďalšom WSJ, plus komentár.

Henry Kissinger si myslí, že Coronavírus predstavuje ohrozenie jeho milovaného New World Order – Nového Usporiadania Sveta – NWO, takže chce, aby prezident Trump urobil čo len môže aby ochránil systém. V článku typu „môj názor“, ktorý bol publikovaný v WSJ v piatok, niekdajší minister zahraničia tlačil na Trumpa aby odštartoval nejaký grandiózny projekt , typu ako Marshallov Plán, ktorý by zjednotil spojencov a presvedčil ich že Uncle Sam vie stále zmobilizovať posádku v čase krízy. Toto hovorí Kissinger: Ak sa poučíme z vypracovania Marshallovho Plánu a Projektu Manhattan (projekt vývoja jadrovej bomby), USA má povinnosť donútiť sa k poriadnemu nasadeniu v troch oblastiach. Po prvé, podoprieť globálnu odolnosť voči infekčnej chorobe… Po druhé, usilovať sa vyhojiť rany svetovej ekonomiky…. Po tretie, ochrániť princípy liberálneho svetového rádu.

Zatiaľčo útok na zdravie ľudí bude — dúfame — dočasný, politický a ekonomický otras ktorý odštartoval by mohol trvať celé generácie. Žiadna krajina, dokonca ani USA, nemôže poraziť vírus čiste národným nasadením. Reagovanie na nevyhnutnosti okamihu musia byť v konečnom dôsledku združené s globálnou víziou vytvorenou v spolupráci a programovo. Ak nevieme vykonať obidvoje zároveň, budeme čeliť najhoršiemu z obidvoch.” (“The Coronavirus Pandemic Will Forever Alter the World Order”, WSJ)

Kissinger si myslí, že Trumpova rétorika typu “America First” podkopala zahraničné vzťahy a oslabila hegemóniu USA. Myslí si, že izolacionistická politika (US) administrácie vytvorila vodcovské vákuum, ktoré rýchle zaplnila Čína. A má aj pravdu, nakoniec zatiaľčo Čína poslala tímy lekárov a základné potreby krajinám tvrdo zasiahnutým vírusom, Spojené Štáty boli zaneprázdnené sprísňovaním sankcií na Irán, Kubu a Venezuelu, čo zabránilo infikovaným civilistom dostať sa k medikamentom, ktoré potrebovali na prežitie. Prirodzene, humanitárne príspevky Číny vyvolali široký aplauz, zatiaľčo chovanie sa Washingtonu bolo odsúdené ako malicherné, zlomyseľné a pomstychtivé. Niet pochýb, že Trumpova administrácia prenechala morálne pódium svojmu úhlavnému nepriateľovi – Číne (moja vsuvka: pán Kissinger je zrejme už dosť mimo, USA na morálnom pódiu nemohli byť už hodne dávno, viď poznámku na konci). Tu je opäť čo hovorí Kissinger:

Teraz, v krajine ktorá je rozdelená, je nevyhnutná výkonná vláda s dlhodobým vnímaním, aby prekonala prekážky bezprecedentné ako veľkosťou, tak aj globálnym rozsahom. Zachovanie si dôvery verejnosti je rozhodujúce pre sociálnu solidaritu, pre vzájomný vzťah spoločenských skupín navzájom, a pre medzinárodný mier a stabilitu.” WSJ

Samozrejme, keď Kissinger rozpráva o “dôvere verejnosti” a “sociálnej solidarite”, čo v skutočnosti tým myslí je, že vláda potrebuje sa dohodnúť na účinnej stratégii „public relations“, ktorá oblbne ovcoľudí (sheeple, sheep+people) natoľko, že „sa zaradia“ (will dupe the sheeple into falling in line). V Kissingerovom lexikóne je solidarita úzko definovaná ako ‘podpora verejnosti pre elitistické projekty (public support for elitist projects)’ ako globalizácia, otvorené hranice a voľný pohyb kapitálu. Toto sú tie princípy ktoré usmerňujú Kissingerove odporúčania, nie nejaké city pre pracujúcich ľudí, ktorých považuje za hlúpe mulice. Tu je ešte viac:

Národy držia spolu a darí sa im na základe viery, že ich inštitúcie vedia predvídať pohromy, zastaviť ich postup, eliminovať ich dopad, a obnoviť stabilitu. Keď bude po Covid-19 pandémii, inštitúcie mnohých krajín budú vnímané tak, že zlyhali. Či toto posúdenie bude objektívne nie je podstatné. Realita je, že svet po coronavíruse už nebude taký ako predtým. Diskutovať teraz o tom čo bolo len sťažuje robiť to, čo sa musí urobiť.” WSJ

Vidíte? Na čom Kissingerovi skutočne záleží, je usporiadanie sveta po coronavíruse (post-coronavirus world order), o ktorom verí, že bude znamenať začiatok celkom novej éry, éry v ktorej vlády budú musieť reagovať na neočakávané krízy, nenávistnú (bitter) politickú polarizáciu a rastúcu pravdepodobnosť sociálnych nepokojov. Zdá sa, že Kissinger toto všetko pochopil, ale namiesto ponuky novej vízie budúcnosti sa kŕčovite drží otlčeného zvyšku systému ktorý zlyhal, ktorý len ďalej zhoršil rozloženie bohatstva, spúšťal jeden za druhým finančné kolapsy ničiace ekonomiky, a rozširoval oblúk nestability od Severnej Afriky, cez Stredný Východ, až do Strednej Ázie. Toto je svetové usporiadanie (world order) ktoré Kissinger chce uchovať, impérium v centre ktorého je Amerika, ktorému vládnu elity „establishmentu“, plutokrati chlastajúci brandy, a Banková Mafia. Možno sa čudovať, že „proletári“ požadujú zmenu? A ešte trochu:

Demokracie sveta potrebujú obrániť a zachovať svoje osvietenecké hodnoty. Globálny ústup od stabilizujúcej sily ktorá má legitímnosť, spôsobí rozpad sociálnej zmluvy ako doma, tak aj medzinárodne. ” WSJ

Osvietenecké hodnoty”?? Je to naozaj to, čo sme videli na fotografiách z Abu Ghraib, alebo v zázname zo zdecimovaného mesta Falluja, alebo nespočetnými reportmi „čiernych miest“ kde unesené osoby boli odvlečené „US Intel Agentmi“ a zmlátené do poslušnosti? Praktikujú sa osvietenecké hodnoty na Gitmo, alebo na leteckej základni Bagram, alebo v Mosule, ktorý bol premenený na trosky ťažkým delostrelectvom a bombardérmi USA? Kissinger môže bľabotať o osvieteneckých hodnotách koľko chce, ale vie na základe skúseností z prvej ruky, že tieto hodnoty stoja na značne vratkej podpore na kopci krvavých mŕtvol, všetky obetované v mene liberálneho svetového poriadku. Tu je ešte:

Myslitelia osvietenstva (argumentovali) že účel legitímneho štátu je zaistiť základné potreby ľudí: bezpečnosť, poriadok, ekonomický blahobyt a spravodlivosť. Jednotlivci nemôžu zabezpečiť tieto veci sami. Pandémia je podnetom pre anachronizmus, vzkriesenie opevneného mesta, v období kedy prosperita závisí na globálnom obchode a možnosti pohybu ľudí.” WSJ

A je to tu opäť, Kissingerova obľúbená téma ”globálny obchod a pohyb ľudí”, tie dva rozpadajúce sa piliere projektu globalizácie, ktorý je momentálne na dýchacom prístroji, a čaká na eutanáziu miliónmi nezamestnaných Američanov, ktorí sledovali ako ich zamestnania, ich továrne, a ich nádeje do budúcnosti, zmizli ako dym kvôli outsourcingu, off-shoringu, a Kissingerovmu slávnemu “liberálnemu usporiadaniu sveta (liberal world order).” Ešte aj teraz, keď ekonomika USA sa s vrzgotom zastavuje a nezamestnaní Americkí robotníci úzkostlivo čakajú pri dverách na svoju almužnu $1,200 od Strýka Sama, Kissinger ďalej vykrikuje o nádhernom NWO – novom svetovom poriadku – ktorý významne zlepšil “bezpečnosť, poriadok, ekonomický blahobyt a spravodlivosť”.

Neuveriteľné. Súhlasím s Kissingerom, že post-Covid svetový poriadok bude významne odlišný od sveta ktorý mu predchádzal, ale to je maximum pokiaľ súhlasím. V skutočnosti ten systém s dominanciou USA sa rozpadá, pretože ľudia vo svete nechcú byť pod vládou sily, pretože vodcovia USA sú nekompetentní fušeri (bunglers), ktorým sa nedá veriť že urobia nejakú správnu vec, a pretože arogantný prístup k politike Washingtonu „ja-sám“ (go-it-alone policy-making) zmenil obrovské územia Stredného Východu a Strednej Ázie na neobývateľné pustatiny.

Vyrovnajme sa s tým, USA mali možnosť ukázať svetu, že môžu byť spoľahlivým správcom globálnej bezpečnosti, a prešustrovali to. Nič čo Kissinger hovorí to nezmení.

Moja záverečná poznámka: Článok ma upútal aj tým, že ja si pamätám pána Kissingera ako ministra a bol som v tom, že už dávno zomrel, keďže je narodený v roku 1923. Pre tých ktorých to zaujíma – je Nemec, Heinz Alfred. Ale jeho názory svedčia o tom, že žije tak trochu v minulosti a toto „tak trochu“ by Angličania nazvali „understatement“, niečo ako „slabé vyjadrenie“. Hovorí tu o nejakej úplne inej Amerike, taká ale nebola ani v jeho časoch, to bude – ako hovorí Felix Holzmann „něco jako vod porculánu“ – skleróza.

Vakcíny sú len na zbohatnutie tých čo tu všetko riadia, aj epidémie

02.06.2020

Nemecká lekárka Dr. Katrin Korb v diskusii o COVID-19, o karanténe (lockdown čiže zamknutie) a o vakcíne počas protestu organizovaného v Oldeburgu. Nasleduje prepis jej prejavu. Drahí spoluobčania, Som vďačná za možnosť stáť dnes na tomto mieste. Moje meno je Katrin Korb, mám 3 deti a som lekárka tu v Oldeburgu. Stijím tu preto, že cítim zodpovednosť za zdravie mojich [...]

Ako naše médiá (s)propagovali číslo 1488

31.05.2020

Nikdy som netušil, že číslo 1488 je významným symbolom fašistov. Dozvedel som sa to vďaka naším médiám, v tomto prípade najmä RTVS, ktoré v poslednom čase nemali nič lepšie na prácu ako opakovane ma o tom informovať. Účelom je zrejme oslabiť pozície Kotlebovcov. A robili to tak razantne, že podľa mňa Kotlebovcov skôr spropagovali. Navyše teraz všetci poznáme to [...]

Trump zabodoval proti Deep State, a čo my?

25.05.2020

V USA nevládne prezident, ale tzv. Deep State, t.j. CIA a oligarchovia. Súčasťou Deep State je skôr Demokratická Strana, t.j. tá ktorá posledné voľby prehrala. Takže nás vlastne prezident, Senát a Kongres „nemusia zaujímať“, sledujeme „skutočnú vládu v ilegalite“? Náš postoj voči USA je teda trochu zodpovedajúci tomu zmätku, prichutený povinnou podlízavosťou, s [...]

nôž, agresia

Útok nožom v supermarkete v Číne si vyžiadal tri obete a sedem zranených

05.06.2020 11:42

V Číne sú strelné zbrane pod prísnou kontrolou, takže väčšina útokov sa vykonáva nožmi alebo podomácky vyrobenými výbušninami.

hranice, Berg

Slovensko otvorilo hranice s niektorými susedmi

05.06.2020 11:00

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Generálna prokuratúra

Hľadá sa šéf prokurátorov. Koalícia chce diskutovať, ale odborníkov nepočúva

05.06.2020 11:00

Dve novinky v novele zákona o prokuratúre postavili do pozoru nielen opozíciu, ale aj odborníkov, mimovládne organizácie a prezidentku.

NAKA úplatok Polícia Lesy

Dvaja obvinení v kauze štátnych lesov skončili vo väzbe

05.06.2020 10:56

Špecializovaný trestný súd rozhodol o väzobnom stíhaní bývalého obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy SR a konateľky firmy.