Založ si blog

Kiska je vraj protipól Fica, rozloženie síl a pani prezidentka

V rubrike Pravdy „Najčítanejšie“ sa až dva príspevky zapojili do predvolebnej aktivity a vytvátrajú predstavu, že dvaja silní muži, Fico a Kiska, sú tí rozhodujúci. Možno že už sa pripravujú prevziať funkciu predvolebných „prieskumov“, pre prípad, že by sa pani prezidentke nepodarilo zvrátiť ich vypnutie. K pokusu pani prezidentky len poznámka: Vaši podporovatelia – USA majú prezidentský systém, my nie, my máme parlamentný, pani prezidentka, a Briti majú kráľovstvo a parlament, predstavte si, to my tiež nemáme.

Téma je vlastne len protinávrh. Zloženie obidvoch „strán“ vo voľbách, ktoré popisujú, neexistuje. Uverejnili určité vnímania „pólov“ našej politiky v rámci nejakej schémy, ktorú zaviedla politicko-mediálna časť spoločnosti. Keďže nikto iný žiadnu schému nevymyslel, tak máme túto.

Ale pripomeniem súčasnú vládnu koalíciu. Predpokladal niekto pred jej vznikom, že tu budú vládnuť dve národne orientované strany plus Smer? Odpovedám si sám – nikto to nepredpokladal, ale stalo sa. Pritom strana Most-Híd je pravicová, tie ostatné skôr ľavicové, ale napriek škrípaniu to funguje lepšie ako napríklad niekdajšia Sulíkova skupina.

Nie je náhodou táto kategorizácia vhodnejšia pre odhadovanie možnej spolupráce počas a po voľbách? Dokonca aj všeobecne chovania sa strán po voľbách? Všimnite si ako tvrdo bojuje pani prezidentka proti zákonu o predvolebných prieskumoch – asi musí, niekto jej tú predvolebnú kampaň zaplatil – len tak? – to asi nie. Dá sa predpokladať, že dostáva teraz úlohy a možno že jej úlohou je zabezpečiť prozápadnú orientáciu vlády po voľbách. Výraz „prozápadnú“ používam v zmysle pro-USA, pro-Británia, t.j. zaradenie sa našej krajiny v tomto zmysle pod krajiny agresívnych oligarchov, kradnúcich zdroje na dobytých územiach (a v tom prijatie ich názorov). To určitým spôsobom naznačuje aj možnosti spolupráce strán po voľbách – jedna skupina si ich musí dať schváliť do zahraničia, nie sú to suverénne strany. Výsledok žiadosti sa dá odhadnúť. A samozrejme, my pod vládou nie suverénnych strán budeme ešte menej suverénnym štátom ako dnes, a už to čo máme teraz len ako členovia EU je na analýzu. Pritom zatiaľ – za súčasného stavu podradenosti – sme sa ešte dokázali ubrániť napríklad masovej migrácii a aj základni NATO.

Ale kúpení zahraniční sluhovia sami dnes asi vôbec nevedia čo všetko budú od nich sponzori požadovať, požiadavky vznikajú operatívne. Napríklad snom „investorov“, formulovaným v zmluve TTIP je, že keď v nejakej krajine nedosiahnu zisk ktorý si vypočítali, môžu o rozdiel zažalovať vládu tej krajiny a tá im to musí vyplatiť, lebo nevytvorila „slobodné podnikateľské prostredie“. A pritom rokovania o TTIP, ktoré sú od októbra 2016 zastavené, bývali v rámci EP značne utajované, bežní poslanci EP nemali možnosť sa zúčastňovať, predmety nezhôd/diskusií sa nesmeli vynášať mimo úzky rokovací team, v ktorom mali prevahu reprezentanti korporátov. Obyvateľstvo EÚ sa malo dozvedieť ako to je až po odsúhlasení. To je Korporátna Demokracia, ktorá tých „naších“ uchádzačov o poslanecký mandát zo skupiny 1 platí.

Ako sme sa sem dostali? A kam chceme ďalej?

25.09.2020

Najprv čo rozumiem tým „sem“: To, čo popisuje väčšina blogérov ako „katastrofa Matovič“ a podobne, stav našej spoločnosti v tom zmysle. No, ako sme sa sem dostali vieme – tzv. slobodnými voľbami. Slobodnými až na to, že víťazi volieb a ich kampane boli financované určitou časťou sveta, ktorá nás – zdá sa – chcela do tohto srabu dostať. Možno že už sú [...]

Dr. Fauci varoval Trumpa už v roku 2017: príde pandémia!

21.09.2020

Toto hovorí dokonca USA Today! Celé sa to volá „fact check“ – teda „overuje čo sa klebetí“. “Anthony S. Fauci, MD, riaditeľ Národného Inštitútu pre Alergie a Infekčné Choroby povedal, že niet pochýb, že Donald J. Trump bude konfrontovaný s prekvapujúcim vypuknutím (outbreak) infekčnej choroby počas jeho prezidencie,” hovorí sa vo Facebook príspevku vo [...]

Ide nová vlna „migračného tlaku“?

17.09.2020

Zachytil som v správach týkajúcich sa EÚ, že sa nejako mení spôsob riadenia migrácie. Tak sa znovu vraciam k tomu, že my nemáme žiaden dôvod prijímať migrantov, a hneď zopakujem prečo. Migrácia prevažne pochádza z krajín, v ktorých si oligarchovia – prevažne občania USA a Británie – uplatňujú právo na podnikanie. Toto právo totiž – podľa toho čo sa deje vo [...]

Donald Trump

Trump roky neplatil žiadne dane, je to totálna fake news, tvrdí

28.09.2020 07:23

Trump podľa zistení denníka New York Times za desať z posledných 15 rokov neplatil dokonca žiadne dane, pretože vykázal viac strát ako ziskov.

Španielsko, koronavírus

ONLINE: Počet mŕtvych s koronavírusom prekročil jeden milión

28.09.2020 06:15, aktualizované: 07:10

Na chorobu, spôsobenú koronavírusom, zomrelo vo svete už viac ako jeden milión ľudí. V Európe to bolo takmer 230-tisíc ľudí.

Poland LGBT Rights

50 veľvyslancov podpísalo otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v Poľsku

28.09.2020 06:13

Signatári listu konštatujú, že "ľudské práva sú univerzálne a každý, vrátane LGBTI ľudí, má právo na ich plné využitie".

matovič

ANALÝZA: Matovič trúbi do boja. Vypracoval si mafiánsky zoznam

28.09.2020 06:00

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ide do vojny. Tvrdí, že o Slovensko.