Založ si blog

Čo sa deje? Zbrojný program USA možno kritizovať a vyskočilo diletantstvo ktoré nemá páru

Kedysi som napísal, že zbrojárov USA zaujímajú len príjmy zo zbrojenia a súčasná Ruská prevaha ich až tak netrápi. Hlavne možno preto, že s tým nemôžu bezprostredne nič robiť, keďže nemajú mozgové kapacity – v reálnom čase – a keď konkurencia je rozbehnutá, a to smerom ktorým sa oni doteraz vôbec nepohybovali. V tejto súvislosti som uvádzal ako príklad lietadlové lode, ktoré stoja desiatky miliárd a nové Ruské (plus Čínske postupne) zbrane ich bojovú hodnotu minimalizujú (spolu s nákladom lietadiel ide naozaj o značné hodnoty). Ale ukazuje sa, že dôvodom zaostávania je diletantstvo moci (samozrejme plus korupcia).

Niečo sa stalo. Objavil sa článok s titulom „Už nie Tabu: Senátor pre námorníctvo varuje, že „lietadlové lode môžu byť „zastaralé“, „sediace kačky“, pre hypersonické rakety“. Pritom lietadlové lode sú hlavný nástroj terorizovania slabších zo strany USA (oni im hovoria nástroj projekcie moci). Podtitulok článku je „Ako zostrelíš hypersonickú raketu, keď nevieš zostreliť ani obyčajnú?“ Otvorené konštatovanie takejto skutočnosti je tiež neobvyklé.

Ide totiž o veľké peniaze (vyhadzované na niečo nepoužiteľné v reálnom konflikte) a príležitosť vznikla tým, že bol Senátom schválený nový „chief of naval operations“ – náčelník námorných operácií – Admirál Gilday – ktorý dostal úlohu skontrolovať efektivitu nákladov, v článku nazvanú „významné omeškania a prekročenia nákladov“.

Problém je samozrejme, že senátori sú zbrojármi platení, a hoci vyššie uvedené názory na lietadlové lode nie sú celkom nové, dlhodobo odolávajú, lebo čím drahšie, tým väčšie provízie. Útok vedie predseda príslušného výboru pán Jim Inhofe, plus senátor King. Hovorí: „Každá lietadlová loď ktorú vlastníme môže zmiznúť v koordinovanom útoku. A je to vec minút. Z Murmanska (Rusko) do Nórskeho Mora to rýchlosťou 6000 míľ za hodinu trvá 12 minút. Takže dúfam, že so sebou vezmete pocit urgentnosti k Námorníctvu a výskumným kapacitám, a privátnemu sektoru, že toto je urgentná priorita, pretože v opačnom prípade vytvárame slabinu, ktorá sama osebe môže viesť k nestabilite“ (A čo majú urobiť? Žiadna zásoba „výskumnej kapacity“ neprinesie schopnosť zastaviť hypersonické rakety – komentuje posmešne autor článku David B. Larter).

Z článku, ktorý pre nás nie je priamo zaujímavý, razí pozoruhodný fakt: ľudia, ktorí sú poverení funkciami z oblasti vojenskej, majú z tejto oblasti minimálne až žiadne vedomosti. Doteraz objednávali u výrobcov obrovské množstvo zbraní, ktorých použiteľnosť práve končí, a mnohé sú pritom stále ešte vo výrobe. Ale môže byť zaujímavý fakt, že kompetentnosť ľudí, ktorí sa zaoberajú smermi vývoja zbrojných systémov – a ich objednávaním z výroby, čo má práve dopad na smerovanie vývoja – v USA sú takí nekompetentní ako niektorí súdruhovia za komunizmu „ideologicky na výške“, poverení preto dôležitými úlohami (a dnes je to dosť podobne). Kruh sa v určitom zmysle uzavrel. V systémoch ktoré nie sú demokratické to už tak býva, vyskakujú prípady (a následky) vplyvu dôležitých diletantov.

Pre nás to môže byť v istom zmysle plus. Ako sa súdruhovia v USA budú intenzívne brodiť v týchto bažinách, prípadne si dokonca uvedomia ako ďaleko zaostávajú za Rusmi a Číňanmi (pri ich nadutosti, ideologickej nadradenosti, a finančných väzbách na výrobcov zbraní nepravdepodobné), možno prestanú kafrať a financovať politické zmeny v Európe (najmä v našej časti). A mohli by zamestnať aj svojich priateľov Britov.

Ďalšie prekvapenie – uvedený zdroj: Defense News

USA nahradili rozhovory START hlúpymi fórmi

06.07.2020

O rozhovoroch START vo Viedni sa písalo pred ich dátumom, o výsledkoch som sa prakticky nič v našich médiách nedozvedel. Potom sa ukázalo, že žiadne neboli (výsledky, rozhovory „boli“). Takže niečo k show ktoré sa odohralo, zdroj Moon of Alabama: Rozhovory sa začali tým, že delegácia USA rozmiestnila po miestnosti Čínske národné znaky a poverenec USA Maršál Billingslea [...]

Liberálni fašisti a iné. Sme štátom USA? Plus 5G

02.07.2020

V tomto blogu opäť podporujem blog Slavěny Vorobelovej o Svätoplukovi. A keď už píšem, reagujem zároveň na iné prvky ktoré na našu scénu tlačia ľudia platení zo zdrojov USA a Británie (plus ich bohatí poskokovia), napríklad aj počin nášho ministra zahraničia. Začnem tým vyhlásením nášho ministra zahraničia (nie ministerstva, ani vlády!) o uznaní podvraťáka [...]

Hrôza: Pán Matovič sa vraj učí anglicky

29.06.2020

Môže to byť naozaj hrôza: predstavte si, že by sa pán Matovič naučil tak plynne anglicky, že by to, čo rozpráva na domácich tlačovkách a iných podujatiach, rozprával na medzinárodnom fóre. A prípadne by aj na tých svojich blogoch písal v správnej angličtine. Naša jediná nádej na záchranu aspoň existujúcej reputácie Slovenska (aj keď ju už teraz neviem veľmi [...]

Turkey Hagia Sofia

Hagia Sofia je mešitou, rozhodol Erdogan

10.07.2020 18:29

Kresťanská bazilika, moslimská mešita, múzeum a teraz znova mešita. V bezmála tisícpäťstoročnej pohnutej histórii jednej z najslávnejších stavieb sveta nastáva ďalší zvrat.

andrej babiš

Chytili hackera, ktorý zastrašoval Babiša

10.07.2020 18:01

Muž šíril aj poplašnú správu, že v roku 2016 mali byť v ČR podniknuté teroristické útoky v metre.

DOD: Ústavný súd SR

O post ústavného sudcu sa uchádza deväť kandidátov

10.07.2020 16:49, aktualizované: 17:21

Parlament má voliť dvoch kandidátov na sudcu na septembrovej schôdzi, z nich má prezidentka vymenovať jedného.

Turecko Hagia Sofia mešita istanbul

Turecký súd zrušil Hagii Sofii štatút múzea

10.07.2020 16:33

Rozhodnutie najvyššieho správneho súdu umožňuje premenu Hagie Sofie na mešitu.