Založ si blog

Čo sa deje? Zbrojný program USA možno kritizovať a vyskočilo diletantstvo ktoré nemá páru

Kedysi som napísal, že zbrojárov USA zaujímajú len príjmy zo zbrojenia a súčasná Ruská prevaha ich až tak netrápi. Hlavne možno preto, že s tým nemôžu bezprostredne nič robiť, keďže nemajú mozgové kapacity – v reálnom čase – a keď konkurencia je rozbehnutá, a to smerom ktorým sa oni doteraz vôbec nepohybovali. V tejto súvislosti som uvádzal ako príklad lietadlové lode, ktoré stoja desiatky miliárd a nové Ruské (plus Čínske postupne) zbrane ich bojovú hodnotu minimalizujú (spolu s nákladom lietadiel ide naozaj o značné hodnoty). Ale ukazuje sa, že dôvodom zaostávania je diletantstvo moci (samozrejme plus korupcia).

Niečo sa stalo. Objavil sa článok s titulom „Už nie Tabu: Senátor pre námorníctvo varuje, že „lietadlové lode môžu byť „zastaralé“, „sediace kačky“, pre hypersonické rakety“. Pritom lietadlové lode sú hlavný nástroj terorizovania slabších zo strany USA (oni im hovoria nástroj projekcie moci). Podtitulok článku je „Ako zostrelíš hypersonickú raketu, keď nevieš zostreliť ani obyčajnú?“ Otvorené konštatovanie takejto skutočnosti je tiež neobvyklé.

Ide totiž o veľké peniaze (vyhadzované na niečo nepoužiteľné v reálnom konflikte) a príležitosť vznikla tým, že bol Senátom schválený nový „chief of naval operations“ – náčelník námorných operácií – Admirál Gilday – ktorý dostal úlohu skontrolovať efektivitu nákladov, v článku nazvanú „významné omeškania a prekročenia nákladov“.

Problém je samozrejme, že senátori sú zbrojármi platení, a hoci vyššie uvedené názory na lietadlové lode nie sú celkom nové, dlhodobo odolávajú, lebo čím drahšie, tým väčšie provízie. Útok vedie predseda príslušného výboru pán Jim Inhofe, plus senátor King. Hovorí: „Každá lietadlová loď ktorú vlastníme môže zmiznúť v koordinovanom útoku. A je to vec minút. Z Murmanska (Rusko) do Nórskeho Mora to rýchlosťou 6000 míľ za hodinu trvá 12 minút. Takže dúfam, že so sebou vezmete pocit urgentnosti k Námorníctvu a výskumným kapacitám, a privátnemu sektoru, že toto je urgentná priorita, pretože v opačnom prípade vytvárame slabinu, ktorá sama osebe môže viesť k nestabilite“ (A čo majú urobiť? Žiadna zásoba „výskumnej kapacity“ neprinesie schopnosť zastaviť hypersonické rakety – komentuje posmešne autor článku David B. Larter).

Z článku, ktorý pre nás nie je priamo zaujímavý, razí pozoruhodný fakt: ľudia, ktorí sú poverení funkciami z oblasti vojenskej, majú z tejto oblasti minimálne až žiadne vedomosti. Doteraz objednávali u výrobcov obrovské množstvo zbraní, ktorých použiteľnosť práve končí, a mnohé sú pritom stále ešte vo výrobe. Ale môže byť zaujímavý fakt, že kompetentnosť ľudí, ktorí sa zaoberajú smermi vývoja zbrojných systémov – a ich objednávaním z výroby, čo má práve dopad na smerovanie vývoja – v USA sú takí nekompetentní ako niektorí súdruhovia za komunizmu „ideologicky na výške“, poverení preto dôležitými úlohami (a dnes je to dosť podobne). Kruh sa v určitom zmysle uzavrel. V systémoch ktoré nie sú demokratické to už tak býva, vyskakujú prípady (a následky) vplyvu dôležitých diletantov.

Pre nás to môže byť v istom zmysle plus. Ako sa súdruhovia v USA budú intenzívne brodiť v týchto bažinách, prípadne si dokonca uvedomia ako ďaleko zaostávajú za Rusmi a Číňanmi (pri ich nadutosti, ideologickej nadradenosti, a finančných väzbách na výrobcov zbraní nepravdepodobné), možno prestanú kafrať a financovať politické zmeny v Európe (najmä v našej časti). A mohli by zamestnať aj svojich priateľov Britov.

Ďalšie prekvapenie – uvedený zdroj: Defense News

Rozvoj armády USA 2020 – vazalstvo, nie partnerstvo, pani prezidentka – dokument o agresii

27.09.2019

Už poznáme dokumenty ako PNAC – „projekt pre nové americké storočie“, ktorý bol o rozvoji armády, ale aj o „záujmoch USA“, hoci nie príliš explicitne, alebo PSD-11, ktorý je iného viac »

Bude „neviditeľná vláda“ podľa veľkých vzorov? Nemali sme to už niekedy?

20.09.2019

Toto je preklad časti článku od autora Chris Hedges v Information Clearing House. Článok je oveľa dlhší a v ďalšej časti sa zaoberá prácou CIA na ovplyvňovaní myslenia, resp. všeobecne viac »

Súd potvrdil, že BBC vedela vopred o útoku na WTC

14.09.2019

Zase to isté: zbúranie WTC považujem za začiatok stáleho tlaku na časť sveta, aby sa obrátila na tvrdo pravičiarsku podľa USA a UK. A my sme sa len v roku 1989 spod podobného, pod Ruskom, vyhrabali, viac »

turecko, sýria, útok, kurdi

Kurdi sa dohodli s Damaskom na rozmiestnení armády na hranici s Tureckom

13.10.2019 21:49, aktualizované: 22:05

Dohodu podľa nemenovaného zdroja Kurdi uzavreli s vládou v Damasku prostredníctvom Ruska.

SR NRSR výbor zdravotníctvo zasadnutie BAX

Pacient môže zmeniť lekára, ak stratil dôveru

13.10.2019 20:00

Prípad 15-ročného Lukáša, ktorý musel na operáciu mozgu čakať dva mesiace, otvoril mnoho otázok.

New York, One World Observatory, One World Trade Centre, WTC, vyhliadková plošina, Manhattan, Ground Zero

Najbohatším mestom sveta je New York, má veľa ľudí s plnými peňaženkami

13.10.2019 18:57

New York, v ktorom žije 65 miliardárov a vyše 380 tisíc milionárov, je najbohatším mestom sveta.

DANKO: Vyjadrenie po Koaliènej rade

Danko: Gott pre mňa zostane navždy najväčším československým spevákom

13.10.2019 18:32

V hradnej kaplnke Bratislavského hradu sa konala svätá omša za zosnulého speváka.