Založ si blog

Trump navrhnutý na Nobelovu cenu mieru!

To by bola – po udelení tejto ceny Obamovi – určite už úplná degradácia tejto ceny. Zároveň by posunula Švédsko z hľadiska pohľadu na svetovú politiku do pomerne nečakanej polohy(alebo ani nie?). Zatiaľ to však nie je na šťastie aktuálne, avšak tento návrh naozaj vyslovil Juhokórejský prezident po tom, ako stanovili USA a KĽDR termín stretnutia svojich vodcov na 12. Júna, takže táto absurdnosť má skutočný základ.

Pozrime sa však, ako sa toto „stretnutie“ ďalej vyvíjalo. Zakrátko sa ukázalo, že to bola ukážka neschopnosti zo strany USA správne vyhodnotiť druhú stranu – a to už po niekoľký raz za sebou. Trumpova administrácia nemá v Južnej Kórei momentálne veľvyslanca, ich najskúsenejší expert na Severnú Kóreu znechutený opustil túto pozíciu.

Súčasná pozícia je, že USA predstierajú, že dotlačili KĽDR na jednanie demonštráciou sily. KĽDR na druhej strane už niekoľkokrát prerušila svoj zbrojný program a splnila požiadavky Západu, ale sľúbené ústupky druhej strany nikdy neprišli, napríklad išlo o dodávky ropy, alebo mierový jadrový reaktor, zakaždým prišli namiesto plnenia dohody z druhej strany len ďalšie požiadavky. KĽDR teda zakaždým nadviazala na svoj dovtedajší vývoj a pokračovala, až sa dopracovala na súčasný stupeň, kedy vlastní nukleárne hlavice, aj rakety ktoré ich môžu doručiť na územie USA. A USA sa pokúsili zastrašiť ich veľkými manévrami krátko po stretnutí medzi vodcami KĽDR a Južnej Kórey a naplánovaní vyššie spomenutého stretnutia – ako tzv. „finishing touch“ prípravy úspešného jednania. Následky, ako zakaždým doteraz – boli také ako čakali rozumní ľudia – ale Trumpova administrácia to nepochopila – možno nechcela. Len mimochodom – zrušenie zmluvy s Iránom ohľadne nešírenia jadrových zbraní len potvrdzuje rovnaký blok v myslení – skôr „myslení“ – reprezentácie USA, plus súvislosť, že novým ministrom zahraničia je šéf CIA.

Vyhlásenie zo strany KĽDR obsahuje toto (pričom špeciálne sa vyjadruje k novému bezpečnostnému poradcovi menom John Bolton):

Vysokopostavení úradníci v Bielom Dome a na Ministerstve Zahraničia včítane Boltona, Národného bezpečnostného poradcu Bieleho Domu, vypúšťajú vyhlásenia o takzvanom Líbyjskom modeli „jadrového zrieknutia sa“, „úplná, overiteľná a ireverzibilná denuklearizácia“, „totálne odstavenie jadrových zbraní, rakiet, biochemických zbraní, atď.“, pričom sa rozpráva o vzorci „opustenie jadrových zbraní najprv, kompenzácie potom“.

Toto nie je vyjadrenie zámeru o prístupe k téme formou dialógu.

Je absolútne
absurdné opovažovať sa porovnávať KĽDR, štát s jadrovými zbraňami, k Líbyi, ktorá bola v počiatočnom štádiu jadrového vývoja.

My sme už objasnili kvality Boltona v minulosti, a neskrývame náš pocit odporu voči nemu.

Ak si Trumpova administrácia nevie spomenúť na lekcie ktoré dostala v minulosti, kedy rozhovory medzi KĽDR a USA museli podstúpiť otočky a čiastočné porážky vinou takých ako Bolton, a počúva odporúčania kvázi-„patriotov“ ktorí trvajú na modeli Libya a podobne, prospekty nastávajúceho summitu KĽDR-USA, a všeobecne vzťahov KĽDR-USA, budú krištáľovo jasné.

Už sme vyjadrili zámer denuklearizácie Kórejského polostrova a jasne sme dali najavo pri viacerých príležitostiach, že nevyhnutnou podmienkou pre denuklearizáciu je ukončiť anti-KĽDR nepriateľskú politiku a jadrové hrozby, vyhrážky a vydieranie zo strany USA.

Trumpova Nobelova cena sa rozplýva. Trumpova administratíva však na toto vyhlásenie neobvykle rýchle zareagovala a z provokačných manévrov stiahla všetky strategické zbrane (ich nepoužívanie v rámci manévrov bolo súčasťou tichej dohody za zmrazenie zbrojenia KĽDR). Okrem toho – jadrovo vyzbrojená KĽDR má zmluvu s jadrovo vyzbrojenou Čínou. Útok na KĽDR by mohol skončiť jadrovým hríbom nad Washingtonom.

Na druhé ráno to zrejme Washingtonu došlo. Tlačová sekretárka Bieleho Domu Sarah Sanders vyhlásila, že vystúpenie Johna Boltona nevidela, vie že také niečo bolo povedané, ale že neexistuje niečo ako formička na vykrajovanie keksov pre takéto operácie. Hlavný vyjednávač bude za USA prezident Trump a bude to riešiť tak ako to on považuje za dobré.

Biely dom rýchle spľasol, zdá sa teda, že mu na stretnutí záleží. Očakáva sa, že KĽDR bude trvať na tom, aby so „odporný“ John Bolton nezúčastnil.

Skrátené zo zdroja: MoonOfAlabama, 16.5.2018

Demokracia (v Maďarsku) a naše 100-ročné priateľstvo s USA – pitva

15.08.2018

Tento môj blog je inšpirovaný udalosťami a správami o nich, napríklad blogu autorky Devana, s ktorým na 100% súhlasím. To Maďarsko v súvislosti so zverejnením článku v Pravde, podľa ktorého viac »

Čo tak zrušiť NATO – relikt studenej vojny?

31.07.2018

Tento ostrý a dobre časovaný článok oceňovaného autora - Profesor Rodrigue Tremblay - bol publikovaný na Global Research pred desiatimi rokmi v Auguste 2008. [Cieľom NATO je] “udržať Rusov viac »

Vladimír Hrozný: US štát v štáte nutne potrebuje Ruského Zloducha ktorý zamaskuje jeho stopy

27.07.2018

Podľa konvenčnej múdrosti by sme mali veriť, že Rusko sa stalo úhlavným nepriateľom Ameriky po prezidentských voľbách v roku 2016. Ako to často býva, konvenčná múdrosť môže byť iluzórna. viac »

merkel, putin

Nord Stream 2, Ukrajina či Sýria. Merkelová má s Putinom čo preberať

18.08.2018 20:41

Nemecká kancelárka Merkelová a ruský prezident Putin uviedli, že na svojom stretnutí budú hovoriť aj o vyhliadkach na mierovú misiu OSN na východe Ukrajiny.

most, janov

Správca diaľnice v Janove predstúpil pred verejnosť. Ponúkol milióny, nie však ospravedlnenie

18.08.2018 20:23

Pred novinármi dnes popoludní prvýkrát od zrútenia časti viaduktu v Janove stálo vedenie spoločnosti, ktorá diaľnicu A10 aj s Morandiho mostom spravuje.

Erdogan

Erdogana opäť zvolili za šéfa Strany spravodlivosti a rozvoja

18.08.2018 19:35

Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana znova zvolili za predsedu vládnucej islamsko-konzervatívnej Strany spravodlivosti a rozvoja.

počasie, leto, teplo, horúčavy

Horúčavy potrápia obyvateľov západného a južného Slovenska, SHMÚ vydal výstrahy

18.08.2018 18:46

Vysoké teploty vzduchu sa v nedeľu (19.8.) môžu vyskytnúť na území západného a južného Slovenska.

Ivan Hečko

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 97
Celková čítanosť: 254961x
Priemerná čítanosť článkov: 2628x

Autor blogu

Kategórie