Založ si blog

Čína plánuje a buduje – aký kontrast oproti EÚ!

Z pôvodného článku prekladám len časť, nakoľko je to politický pohľad a pri takých sa veci dosť omieľajú dookola. Ale chcem tým aj ukázať, že nie všade sa všetka pozornosť sústreďuje hystericky na COVID a vakcíny, ale na rozvoj obrovského regiónu, ktorý by mohol mať veľký význam aj pre nás. Ale to by sme nesmeli byť prišliapnutí oligarchami, Big Pharma, a ich domácimi prisluhovačmi. Autorom článku je M. K. BHADRAKUMAR, Indian Punchline.

Desať mesiacov po prvom stretnutí Číny a piatich štátov centrálnej Ázie, Peking nadviazal druhým zasadnutím – stretnutím v Xi’an, Čína, 11. mája, na zhromaždení ktorého hostiteľom bol minister zahraničia Wang Yi.

Miesto je symbolické. Starobylé mesto Xi’an bývalo ‘terminus a quo’ – koniec a začiatok – Hodvábnej Cesty. A, snáď, aj časovanie, keďže to je 25. výročie procesu ‘Shanghai Five – Šangajská päťka’, v ktorom Čína, potichu ale stabilne, začala budovať svoje ekonomické, vojenské, a diplomatické vzťahy s Centrálnou Áziou a predstavila sa ako použiteľný – viable – partner.

Stretnutie v Xi’an je prelomová udalosť, nakoľko vytvára ‘inštitucionálnu garanciu’ pre rodiaci sa ‘C+C5’ rámec. Účastníci sa zhodli na Memorande o porozumení – memorandum of understanding – s cieľom vytvoriť mechanizmus regionálnej kooperácie, podporiť konštrukciu vysoko kvalitnej Belt and Road a založiť tri výskumné centrá, ktoré budú kooperáciu vykonávať.

Staré Čínske príslovie hovorí, že „cesta dlhá tisíc Čínskych míľ začína pod našími nohami“. Zvlášť po tom, ako proces Šanghajskej Päťky vyrástol do Šnaghajskej Organizácie pre Spoluprácu – Shanghai Cooperation Organization -, aj C+C5 vyzerá že je „určené pre dobývanie výšin“.

Šanghajská päťka pozostávala z Číny, Kazachstanu, Kirgizska, Ruska a Tadžikistanu, a tiež mala skromný začiatok v roku 1996, keď sa vynorila ako séria demarkačných rozhovorov o hraniciach a o demilitarizácii, ktorú viedli štyri bývalé Sovietske republiky s Čínou. Inštitucionalizácia C+C5 tiež predstavuje bod zlomu v regionálnej bezpečnosti — keďže sťahovanie vojsk USA z Afganistanu sa rozbieha a vznikajú špekulácie že Pentagon hľadá miesta pre základne v krajinách Strednej Ázie.

Pozoruhodne, aj tu sa objavili „tiene veľkej hry“. Stretnutie v Xi’an prišlo o osemnásť dní po podobnom mítingu vo formáte ‘C5+1’ s účasťou ministra zahraničia USA Antony Blinkena (samozrejme vo virtuálnom móde). Vnútorná Ázia – Inner Asia – je slávna cez svojich šamanických duchov a Budhistických Bohov. Nie je jasné, či Blinken niekoho predskočil, alebo naopak.

Vydavateľov stĺpec v China Daily, vládne noviny, vo štvrtok zvýraznil vysokú dôležitosť ktorú Peking pripisuje diplomatickej iniciatíve C+C5. Poznamenal, že mechanizmus C+C5 “načrtáva akčný plán, ktorý poskytuje silnejšiu inštitucionálnu záruku pre ich spoluprácu”.

Editoriál pokračuje, že “Pre transformovanie ich zdieľanej vôle na sledovanie spoločného rozvoja do konkrétnych projektov a činov, dohodli sa že založia regionálny kooperačný mechanizmus C+C5, podporia vysokokvalitnú výstavbu Belt and Road, a vytvoria tri výskumné strediská ktoré zrealizujú kooperáciu v modernom poľnohospodárstve, archeologickom a kultúrnom dedičstve a tradičnej medecíne”.

Ďalej ešte, že sa zasadia za mierové smerovane Afganistanu po vypadnutí vojsk USA. Je tam ešte aj poznámka, že sú dokonca ochotní podieľať sa na následnom jeho usporiadavaní. Potom ešte jedna poznámka, že vojská USA vyprázdnili obrovskú leteckú základňu v Kandahare pod rúškom tmy v noci z 11. na 12. mája, bez toho aby informovali kohokoľvek z Afganskej vlády.

Zdá sa že tá časť sveta – tým myslím C+C5, Rusko, Irán, … – sa v rámci Covidu zaoberala najmä jeho liečením, a nie znižovaním počtu obyvateľov, a predpokladajú, že na realizáciu tých plánov ich budú potrebovať. Celé to znie trochu akoby to bol iný svet. Ktorý má úplne inú orientáciu a viac rozumu – a hlavne vlastného, nie vnúteného zvonku cez podplácaných politikov a pochybné z USA a Británie financované inštitúcie a médiá. Vraj ukážkové „slobodné“ – asi také slobodné ako boli médiá za komunizmu. Zmenil sa len dozor nad nimi, a ideológia, ale tá má rovnaké princípy a vymenil sa len obsah – je to vlastne taká skladačka.

Úmrtia a poškodenia po vakcinácii, plus novinky

10.06.2021

Nové čísla – z healthimpactnews – hovoria: Európa: 13 867 mŕtvych, 1 354 336 následkov k 5. júnu. USA: stále 4 863 úmrtí , stále k dátumu 24. máj! Hong Kong: 12 mŕtvych, 4 potraty následne po COVID-19 vakcínach To z Homg Kongu ale nie je žiadna štatistika, len čerstvé za posledný týždeň. Vyzerá to teda, že USA prestali počty sledovať, resp. zverejňovať, [...]

Rozdeľ a Vymývaj Mozgy!

07.06.2021

Preklad článku od Austrálskej analytičky Caitlin Johnstone na médiu The Altworld. Celý názov článku je „Divide and Brainwash: Notes From the Edge of the Narrative Matrix“ a má štýl typický pre autorku (druhá časť nadpisu je čosi ako „Zápisky z Hrany Matrixu Výkladu Udalostí“, používa ju často). V roku 2016 tá najskorumpovanejšia a najvražednejšia vláda na Zemi [...]

Vakcinácie zvyšujú úmrtnosť aj infekčnosť!

05.06.2021

Autorom článku je francúzsky lekár Dr. Gérard Delépine, pôvodne uverejnené na GlobalResearch, následne na HealthImpactNews . Jeho tvrdenie je v každom jednom prípade založené čiste na štatistických údajoch a z nich vyplývajúcich grafoch, ktoré sú jednoznačné. Grafy si treba pozrieť na tom odkaze na HeanthImpactNews. Týmto článkom teda pridávam – podľa oficiálnych [...]

Blinken

Šéfovia diplomacie USA a Kórey sa zhodli na potrebe odzbrojiť KĽDR

13.06.2021 09:00

Antony Blinken a Čchung Ui-jong sa budú snažiť o úplnú denuklearizáciu kórejského polostrova.

G7, Boris Johnson, Joe Biden

ONLINE: Bohaté štáty majú plán proti budúcim pandémiám

13.06.2021 07:00, aktualizované: 08:50

Deklaráciu z Carbis Bay, ktorá má urobiť svet akcieschopnejším pri pandémiách, nazval britský premiér Boris Johnson historickou.

dovolenka, cestovanie, rodina, pláž, leto, slnko, more

Chcete dovolenkovať mimo EÚ? Skončíte v karanténe, aj na dva týždne

13.06.2021 06:37

Nemci môžu slobodnejšie cestovať do 183 krajín sveta, Rakúšania dokonca do 191. Slováci len do 46 krajín.

Russia Putin

Nerobme z Putina mýtickú postavu, pripomína expert

13.06.2021 06:00

"Je viac oblastí, v ktorých by mohli USA a Rusko spolupracovať, ako takých, v ktorých to nie je možné,“ tvrdí Tom Nichols, expert na medzinárodnú bezpečnosť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 296
Celková čítanosť: 1066842x
Priemerná čítanosť článkov: 3604x

Autor blogu

Kategórie