Moon of Alabama, 15.11.2020. Včera (viď dátum, problém robia aj časové pásma, článok je v budúcom čase) bola podpísaná nová obchodná dohoda medzi 15 Ázijskými štátmi. Čoskoro bude vnímaná ako míľnik v globálnych ekonomických dejinách. Ale len veľmi málo ‚západných‘ médií zaregistrovalo túto novú dohodu, alebo obrovské dôsledky ktoré bude mať. Dnešná Pravda má o tom správu, čím ma príjemne prekvapila.
Tá dohoda je tiež aj obrovské víťazstvo pre Čínu nad hegemóniou USA v Ázii:
Pätnásť národov oblasti Asia-Pacific včítane Číny a Japonska podpísalo najväčšiu zmluvu o voľnom obchode na svete tento weekend. Táto FTA – Free Trade Agreement – Zmluva o voľnom obchode – oseká poplatky (will cut tariffs), posilní dodávateľské reťazce cez spoločné pravidlá o pôvode, a kodifikuje nové pravidlá pre e-commerce.
Očakáva sa, že táto zmluva „Regional Comprehensive Economic Partnership“ (RCEP – regionálne komplexné ekonomické partnerstvo) bude oznámená na Summite Asociácie Národov Juhovýchodnej Ázie (Association of Southeast Asian Nations – ASEAN), ktorého virtuálnym hostiteľom je Vietnam. Bude to zahrnovať 10 členov bloku ASEAN – Brunei, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam – ako aj ich obchodných partnerov Austráliu, Čínu, Japonsko, Nový Zéland, a Južnú Kóreu.
Tento nový ekonomický blok bude takto reprezentovať okolo tretiny hrubého domáceho produktu, a populácie, sveta.
Bude to prvá zmluva o voľnom obchode v dejinách, ktorá zahrnuje Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu – prvú, druhú a štvrtú najväčšiu ekonomiku Ázie.
Ekonomiky členov RCEP rastú rýchlejšie ako zvyšok sveta. Tá zmluva pravdepodobne zrýchli ich rast.
India je jediná krajina ktorá bola pozvaná ale chýba v zmluve. Jej Hindu-fašistický režim stavil na USA vedenú protičínsku QUAD iniciatívu tlačenú Trumpom a Pompeom a teda tým prehrala v obchodnom vyjadrení:
Poznámky Premiéra Narendra Modiho na 17-tom Summite ASEAN-India 12. Novembra sú smutným čítaním. Prišlo to v špecifickom kontexte podpisovania zmluvy o RCEP v nedeľu — tej mega zmluvy o voľnom obchode sústredenej okolo ASEAN krajín plus Číina, Japonsko a Južná Kórea.
Modi sa vyhol zmienke o RCEP, hoci táto predstavuje radostnú príležitosť v živote ASEAN rovnako ako je Diwali pre Inda (sviatok svetla). Radšej robil obchádzky — ‘Make in India’, ‘robme Východnú Politiku’, ‘Inociatíva Indo-Pacifický Oceán’, ‘ASEAN centralita’.
…
Aby bolo jasné, RCEP ohlasuje úsvit nového post-Covid regionálneho dodávateľského systému (supply chain). Ako nový RCEP
dodávateľský systém nadobúda tvar, India sa nielen z neho vylúčila, ale aj nechtiac umožnila svojmu “arci nepriateľovi” Číne stať sa hlavným hnacím mechanizmom rastu v oblasti Asia-Pacific.
Na druhej strane, mimo-regionálne ekonomické väzby prestanú byť prioritou pre ASEAN v relatívnej dôležitosti. Nebudú žiadni takí čo by zarobili v oblasti Asia-Pacific na základe čo i len čiastočného “odpojenia-decoupling” USA-Čína. RCEP je v skutočnosti iniciatíva vedená ASEAN, ktorá je postavená na základni šiestich FTA – zón voľného obchodu typu ASEAN+1, a zabezpečuje pozíciu ASEAN v srdci regionálnych ekonomických inštitúcií.
Ten US Pivot to Asia, naštartovaný pod Obamovou administráciou, ako aj anti-Čínska iniciatíva ‚decoupling-odpojenie‘ Trumpovej administrácie týmto pádom zlyhali.
Človek by očakával, že taká gigantická obchodná dohoda s jej širokými geopolitickými dopadmi by mala nejakú odozvu-echo v US médiách. Ale hľadanie ‚RCEP‘ na webe New York Times nájde len jednu zmienku z roku 2017. Je o liste, ktorý poslali piati veľvyslanci USA, aby varovali ohľadne zániku Transpacific Trade Agreement, čo bola Obamova iniciatíva ktorá vylučovala Čínu:
Partnerstvo, nazvané TPP, bolo puncom Obamovej administrácie. Bola by to bývala jedna z najväčších obchodných dohôd v histórii, pokrývajúca okolo 40 percent svetovej ekonomiky a nastavujúca nové podmienky a štandardy pre Spojené Štáty a 11 ďalších národov oblasti Pacific Rim. Čína nebola zahrnutá, ale bola by sa mohla pridať.
…
Vo svojom liste veľvyslanci varovali, že “opustiť (walking away from) TPP môže byť vnímané nasledujúcou generáciou ako okamih, kedy sa Amerika rozhodla pustiť vodcovstvo iným v tejto časti sveta a akceptovať zmenšujúcu sa úlohu (role).”
“Taký dopad by bol dôvodom pre oslavu medzi tými, čo sú za ‘Ázia pre Ázijcov’ a štátny kapitalizmus,” dodali v liste.
Veľvyslanci mali pravdu. Ale domáca politika USA (a odpor voči ‚liberalizácii‘ zo strany Ázijských krajín) nepripustili, aby sa taká dohoda prihodila (happen):
Prezidentské voľby v roku 2016 boli tvarované anti-globalizačnýme trendmi. Donald J. Trump sľúbil zničiť tú dohodu ak by sa stal prezidentom. Hillary Clinton ju tiež kritizovala, hoci vo svojej funkcii ministerky zahraničia ju v nejakej forme podporovala.
Senátor Mitch McConnell, Republikán z Kentucky a vodca väčšiny, povedal po voľbách v Novembri, že Kongres by v nej nepokračoval. To znamenalo, že bola mŕtva.
Táto RCEP je menej kontroverzná v Ázii ako by bola bývala USA-centrická TPP:
Na rozdiel od TPP – Trans-Pacific Partnership, a ďalších obchodných dohôd vedených USA, RCEP nepožaduje od svojich členov aby urobili kroky na liberalizáciu svojich ekonomík a chránili práva pracujúcich, environmentálne štandardy a intelektuálne vlastníctvo. Tajomník pre Obchod USA Wilbur Ross ju nazval “very low-grade treaty – dohoda veľmi nízkeho stupňa” ktorej chýba rozsah TPP. Ale bezprostredná implementácia RCEP ilustruje zmenšený vplyv (clout, aj moc, alebo aj praštiť) Ameriky a mohla by sťažiť US biznismanom súťažiť v tejto obrovskej oblasti.
Zatiaľčo má menej regulačných a ‚liberalizačných‘ požiadaviek ako USA chceli vtedy vpašovať do TTP dohody, RCEP je aj tak dostatočne všeobecná (comprehensive) aby mala obrovské dopady:
Malajský Minister Obchodu Azmin Ali, ktorý povedal reportérom, že dohoda bude podpísaná v nedeľu, to nazval kulmináciou “ôsmich rokov jednaní s krvou, potom a slzami (blood, sweat and tears).”
Prvýkrát navrhnutá v roku 2011, RCEP eliminuje až 90 percent taríf na importy medzi jej signatármi počas 20 rokov, a dohoda nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roku. Zavedie tiež (establish) spoločné pravidlá pre e-commerce, obchod, a intelektuálne vlastníctvo.
“Číne sa podaril diplomatický puč tým, že pretiahla RCEP cez čiaru” – Shaun Roache, Asia-Pacific hlavný ekonóm v S&P Global Ratings, povedal pre Bloomberg. “Zatiaľčo je síce RCEP plytká, aspoň v porovnaní s TPP, je široká, pokrývajúca mnoho ekonomík a tovarov, a toto je raritou v týchto viac protekcionistických časoch.”
Ázijské krajiny budú teraz prednostne obchodovať s inými Ázijskými krajinami, a každá neázijská (non-Asian) krajina bude musieť s nimi obchodovať na základe len sekundárnych podmienok.
Ale predsa news search – hľadanie v tlači – našlo, že nadchádzajúce podpísanie RCEP má len krátku zmienku na CNBC, jedno Bloomberg vysvetlenie a krátky Reuters kúsok. A môj dodatok – pridávam Pravdu.
Zdá sa, že médiám USA spôsobuje problém reportovať o takom obrovskom víťazstve pre Čínu a o zániku (demise) pozície USA vo svete.
ci nie Hodnota dovozu tovaru z krajín EÚ tvorila... ...
"Ale hľadanie ‚RCEP‘ na webe New York ...
sudruh amik a to si nasiel na CNN ze Trump prehral???!!!... ...
rok sa navysuje o 1 v mesiaci september !!! ...
Ešte že američanom záleží na celom svete. ...
Celá debata | RSS tejto debaty