Založ si blog

Škola demokracie – II. diel

Pokračovanie školenia z demokracie Nášho Vzoru ktorý financoval aj naše voľby – výsledok tomu zodpovedá – t.j. môjho predošlého blogu o CIA.

22.12.1974 New York Times publikoval článok autora menom Seymour Hersh, ktorý odhalil ilegálne operácie vedené CIA, pokrstené “family jewels” – rodinné klenoty, viď predošlý blog. To zahrnovalo tajné akčné programy obsahujúce pokusy o vraždy zahraničných vodcov a tajné pokusy o zvrhnutia cudzích vlád, ktoré vtedy boli zverejnené prvý krát. Na dôvažok, článok preberal pokusy spravodajských agentúr zbierať informácie o politických aktivitách občanov USA.

Hlavne ako reakcia na Hershove zistenia, bolo odsúhlasené vytvorenie výboru s názvom Church Committee, 27.1.1975, hlasovaním 82 ku 4 v Senáte. Vysvetlivka – znie to ako Kostolný Výbor, ale bol pomenovaný podľa jeho predsedu, senátora menom Frank Church.

Finálna správa – Church Committee’s final report bola publikovaná v Apríli 1976, včítane sedem zväzkov z hearingov – prejednávaní (často s pozvanými osobami) – Church Committee v Senáte.

Church Committee tiež publikoval dočasný report s názvom “Alleged Assassination Plots Involving Foreign Leaders – Údajné Vražedné Spiknutia Týkajúce sa Zahraničných Vodcov”, ktoré skúmali čo hovorí nadpis vo vzťahu na okrem iných Patrice Lumumba zo Zaire, Rafael Trujillo z Dominikánskej Republiky, Ngo Dinh Diem, Vietnam, Gen. René Schneider, Chile a Fidel Castro, Kuba. Prezident Ford sa pokúsil zadržať správu pred verejnosťou, ale jeho pokus zlyhal a neochotne vydal tzv. Výkonný Príkaz Executive Order 11905 po tlaku zo strany verejnosti a Church Committee. Podpísaný 18.2.1976, bol pokusom o reformu spravodajskej komunity, o zlepšenie dohľadu nad spravodajskou komunitou, a zákaz politických vrážd. Pokus zlyhal, zrušil ho Prezident Reagan Výkonným príkazom 12333 – Executive Order 12333.

Jedno z najšokujúcich odhalení Church Committee bolo objavenie Operation SHAMROCK, v rámci ktorej veľké telekomunikačné firmy zdieľali prenosy – traffic – s NSA od roku 1945 do začiatku 70-tych rokov. Informácie zhromaždené touto operáciou išli priamo do NSA Watch List – zoznam sledovaných NSA. Počas vyšetrovania výboru sa ukázalo, že Senátor Frank Church, ktorý riadil ten výbor, bol medzi prominentnými menami ako sledovaný na zozname NSA.

V roku 1975, Church Committee sa jednostranne rozhodol deklasifikovať – odtajniť – konkrétnosti o tejto operácii, proti námietkám administrácie Prezidenta Forda (viac info odkaz tu a tu ).

Správa Church Committee predstavuje najrozsiahlejší prehľad aktivít špionáže aký bol kedy sprístupnený verejnosti. Veľa z obsahu bolo klasifikovaného, ale viac ako 50,000 strán bolo odtajnených v rámci Zákona o Zbierke Záznamov o Vražde Prezidenta Johna F. Kennedyho, z roku 1992. Takže ešte existujúce info o tejto udalosti ako súčasť skoly demokracie.

Prezident Kennedy bol zavraždený v Dallase, štát Texas, 22. novembra 1963. 1. Marca 1967 Okresný sudca v New Orleans (District Attorney) Jim Garrison dal zavrieť a obvinil človeka menom Clay Shaw z konšpirácie vedúcej k vražde prezidenta Kennedyho s pomocou človeka menom David Ferrie a ďalších. Po procese trvajúcom len niečo viac ako mesiac – 1. marca – sa ukázalo, že nie je vinný. David Ferrie, zodpovedný riadiaci nad osobou menom Lee Harvey Oswald, mal byť kľúčovým svedkom a mal poskytnúť dôkazy typu ”smoking gun – dymiaca pištoľ” spájajúce ho s Clay Shawom, bol pravdepodobne zavraždený 22. Februára 1967, menej ako týždeň po tom ako sa správa o novinkách v Garrisonovom vyšetrovaní dostala do médií.

Podľa zistení Garrisonovho tímu existoval dôvod veriť, že CIA bola zapletená v príprave vraždy Prezidenta Kennedyho, ale pre pokračovanie vo vyšetrovaní bol nutný prístup k tajným materiálom (a také bolo skoro všetko týkajúce sa prípadu).

Hoci Garrisonov team postrádal priame dôkazy, boli schopní zhromaždiť obrovské množstvo nepriamych dôkazov, ktoré malo stačiť ako opodstatnenie pre prístup k tajným materiálom v záujme ďalšieho vyšetrovania. Namiesto toho bol prípad predčasne vyhodený zo súdu a dnes sa s ním zachádza ako s nejakým cirkusom. Pre ďalšie detaily odkazujem na Garrisonovu knihu a vynikajúco výskumom podložený film Olivera Stona JFK .

Pozriem čo z ďalších častí lekcií o vzorovej demokracii sa dá použiť. Zatiaľ skutočný vzor.

História Corona vírusu – podrobná – alebo

22.11.2020

Prečo USA outsourcovali výskum „netopierieho vírusu“ do Wuhanu. Asia Times, 22. Apríl. Článok je teda dosť starý, ale popisuje ako ten Covid vznikol. Ja som si už takýto proces v jednom blogu „tipol“, napríklad tu, ale teraz je tu potvrdený. Na konci toho blogu som omylom napísal že si myslím, že bol rozšírený únikom, v skutočnosti si myslím, že v Južnej Kórei a [...]

USA používa kybernetickú špionáž proti EU!

20.11.2020

Nerozumel som tomu postoju pána Matoviča a časti jeho vlády voči vlastnému obyvateľstvu – taký ako nadradeno-nepriateľský. Ale keď si uvedomíme kto mu financoval voľby, trochu sa to vyjasní. Takže k ďalším akciám toho typu USA, tentoraz už prakticky voči Európe. Nový škandál kybernetickej špionáže (cyber espionage), týkajúci sa Amerických špionážnych agentúr [...]

Obrovská obchodná dohoda, o ktorej ‚Západné‘ médiá nerady hovoria

16.11.2020

Moon of Alabama, 15.11.2020. Včera (viď dátum, problém robia aj časové pásma, článok je v budúcom čase) bola podpísaná nová obchodná dohoda medzi 15 Ázijskými štátmi. Čoskoro bude vnímaná ako míľnik v globálnych ekonomických dejinách. Ale len veľmi málo ‚západných‘ médií zaregistrovalo túto novú dohodu, alebo obrovské dôsledky ktoré bude mať. [...]

Vakcína / Koronavírus /

Na Slovensku potvrdili už viac ako 100-tisíc prípadov koronavírusu

26.11.2020 10:06

Pribudlo 17 úmrtí na pľúcnu formu Covid-19, celkovo tak ochoreniu podľahlo 749 pacientov.

Očistec, špecializovaný súd, Pezinok, polícia, Gašpar,

Prokurátor navrhuje väzbu pre troch obvinených z akcie Babylon

26.11.2020 07:55

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania.

Testovanie na koronavírus

ONLINE: Pred Dňom vďakyvzdania mali v USA veľa obetí

26.11.2020 06:00, aktualizované: 10:18

V Spojených štátoch pribudlo v stredu vyše 2400 úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za šesť mesiacov.

Michael Flynn

Trump omilostil svojho bývalého poradcu Michaela Flynna

26.11.2020 05:47

Donald Trump omilostil svojho bývalého poradcu Michaela Flynna, ktorý sa priznal, že klamal FBI o svojich kontaktoch s ruskými predstaviteľmi.