Dvaja komentátori hodnotili udalosť v Iraku a jeden z nich špeciálne reakciu pána Danka. Pán Repa hodnotil udalosť ako normálni ľudia, ktorí normálne musia zaujať nejaký postoj k udalosti takej dôležitosti, ktorá by nás teoreticky mohla – ako člena NATO, podľa článku 5 Zmluvy o NATO – vtiahnuť do vojny(!). Pán Krno obvinil pána Danka že jeho názor nemá žiadnu logiku, ale vlastný sa vysloviť neodvážil, vyjadril sa „nechajme to na iných“. Je lepšie báť sa na takto významnú udalosť vysloviť názor, alebo dokonca sa priznať že ho nemám (čo mu vlastne aj tak asi málokto verí), nechávam to na iných, alebo ho mať a vysloviť? A ešte, ako môže za vyslovenie názoru niekoho kritizovať človek, ktorý žiaden nemá, alebo sa ho bojí povedať?
Irak bol obsadený vojskami Veľkej Británie a USA v ich honbe za zdrojmi ropy. Od jeho obsadenia, ktoré bolo ako zo strany OSN, tak aj Chilcotovým súdom (Chilcot Inquiry), označené za v rozpore s medzinárodným právom, sa tam nachádzajú vojská týchto krajín a ich firmy tam drancujú nerastné bohatstvo, konkrétne ropu. Zároveň tým trvale porušujú okrem Charty OSN aj Preambulu a Článok 1 Zmluvy o NATO, ďalšie porušenie tejto Zmluvy predstavuje vykonaný ozbrojený útok na občana Iránu na území Iraku. To, že u nás, podobne ako za komunizmu, nemôžeme o veci takto rozprávať, t.j. tak ako to je, je pozoruhodné, keďže máme vraj slobodu a demokraciu. Kedy sme ju po roku 1989 vlastne stihli stratiť? Vstupom do NATO? Vyzerá to presne tak.
Náš „spojenec“ sa dopustil činu, ktorým nás ohrozil, pričom ho vôbec s nami, a podľa všetkého ani s iným členom NATO, vopred nekonzultoval. A my, resp. náš predseda parlamentu, si podľa pána Krna „bez konzultovania s ostatnými členmi NATO“, nemôžeme dovoliť sa k tomuto počinu vyjadriť? My by sme predsa mali, vzhľadom na riziká ktoré toto chovanie sa USA predstavuje, takýto spolok okamžite opustiť! A ak nie, tak prinajmenšom je nutné k tomuto počinu zvolať nejaké stretnutie členov NATO, ale nie k vyjadreniu sa pána Danka, ale k jednotlivým článkom Zmluvy o NATO a svojvoľnému počinu USA. Normálne, ak je inštitúcia (konkrétne NATO) postavená na zmluve na základe medzinárodného práva, takéto porušenie viacerých základných článkov zmluvy súčasne by malo existenciu inštitúcie automaticky anulovať! Stačí na príslušnom stretnutí na to upozorniť.
...ten spomínaný článok 5.sa aktivuje v ...
Aj to by bolo lepšie ako nič ...
y bolo lepšie ako nič. ...
Výborný blog. Súhlasím ++++++++++++++ Mali ...
Článok je v poriadku.+ + + + + + + My sme v ...
Celá debata | RSS tejto debaty