Založ si blog

Človek bez vlády je ako ryba bez bicykla – 1

Titul som si ukradol z diskusného príspevku k originálu predošlého článku. Takže som sa rozhodol trochu vŕtať do užitočnosti vlády pre bežného človeka, a budem pritom používať k blogom na túto tému ako titulok ten dokonalý komentár.

Nie som pritom anarchista, aby som navrhoval zrušiť súčasný spôsob organizácie spoločnosti. Ale idem pokračovať vo vŕtaní sa v otázkach okolo užitočnosti/škodlivosti fungovania dnešnej politiky. To ale nebude jediná téma: Ide hlavne o to, ako postupne nastal stav, kedy vlády neslúžia ľuďom, a v podstate ani svojím krajinám ako takým, prípadne ani zemeguli.

Nedokážem vystopovať podrobne kedy sa začala deformácia „poslania vlád demokratických krajín“ smerom k akémusi „boju za posilnenie pozície naších boháčov“. V povojnovom období totiž existovalo dosť dlhé obdobie určitého sociálneho zmieru, ktoré je aj zdokumentované konkrétne v Británii, alebo v Nemecku, kedy mali odbory silné postavenie a zaručovali určitý stupeň sociálneho spolunažívania. Tlaky na zvrat zrejme prišli z USA. Ideológia za tým je tzv. Liberálna Demokracia (v ďalšom LD), ktorú spomína aj naša nová pani prezidentka, ako záruku rešpektovania práv všetkých menšín (väčšina sa nejako bežne nespomína, prečo?). Princíp je, že indivíduum musí mať všetky typy osobnej slobody, ale základnou je sloboda podnikania. Existuje pritom trieda ľudí, ktorí „velia aplikovaniu LD“, nazvem ich „LD Masters – LDM“ (prípadne ak chceme moderne dalo by sa „Masters of the Liberal Universe“ – MLU).

Ale táto sloboda sa zároveň stala, zdá sa, tou najdôležitejšou: sloboda podnikania sa totiž nemôže ničím obmedziť, ani keď podnikateľ svojím podnikaním iným slobodným občanom (s rovnakými právami) škodí. A to v niektorých prípadoch naozaj výrazne, na úrovni oblastí, kontinentov a celej zemegule. Postupne sme sa dopracovali do nasledovného stavu súčasnej spoločnosti:

Po umele vyvolanej finančnej kríze iniciovanej podvodom bánk najmä USA na základe obrovského podvodu s „lacnými“ hypotékami a nadväzujúceho podvodu s operáciami s cennými papiermi z nich odvodených, sa dostala k moci finančná oligarchia, ktorá ovládla výrobný sektor. Tým skoncentrovala moc do svojich rúk, pričom tento stav sa postupne rozrástol aj do EÚ. A LD sa nenápadne predefinovala, v smere uvedenom vyššie – podnikaniu sa naozaj nesmú klásť žiadne obmedzenia. To, že existujú následky toho podnikania, musia riešiť všetky vlády, a táto stránka sa vraj týka každého jedinca. Zisky z toho podnikania sa netýkajú každého jedinca, ale náklady na udržanie udržateľného prostredia v rámci eliminácie následkov podnikania áno.

Nerozumiem celkom tvrdeniu našej pani prezidentky, ktoré omieľa po Európe, že LD zaručuje každému ľudské práva. Právo na podnikanie podľa LDM zničilo postupne Afganistan, Irak, Sýriu, Líbyu, hrozí Libanonu, Iránu a podobne. Liberálnosť sa dostala do štádia, kedy sa právo na podnikanie môže vynútiť vojenskými útokmi pod rôznymi zámienkami. LD takto postupne vykynožila cez 2 milióny ľudí a vyhnala z domovov ďalšie masy.

Teraz LDM prikročili k ďalšiemu kroku a pokúšajú sa korigovať následky hlásaním práva na migráciu. Takže obyvatelia krajín, kde sa dôslednou aplikáciou LDM nedá prežiť, sa môžu presťahovať do iných krajín. A – LDM chcú určovať do ktorých, veď vraj všetci chceme LD a oni jej velia. A opäť pritom postupujú na základe teórie, že „pravda nezávisí na zemepise“ (hovorí George Mikes), a hoci napríklad krajiny V4 na nasadzovaní LD po celom svete nič nezarobili, a ani sa nezúčastnili, majú investovať do opatrení na zaručenie práv ľudí vyhnaných z oblastí aplikovania práv občanov skupiny MLU, t.j. nadradených.

Ktovie prečo to nazývajú tak nezmyselne. LD postupne prekročila hranice krajín a dnes asi žiadna vláda západného sveta neslúži svojím občanom, len podľa počtu zanedbateľnej časti z nich. Ináč sa len pokúša organizovať chod štátu pod vyššie popísanými podmienkami, simulujúc demokraciu vo svete riadenom MLU. Preto máme pocit, že ju potrebujeme ako ryba bicykel.

Lživý komunistický systém → dlhodobá znôška lží → pravda a demokracia (? ? )

04.12.2019

Spomienka na nežnú revolúciu sa niesla približne zmysle popísanej schémy – procesu premeny spoločnosti. Samozrejme tie prvé dve fázy nemohli rezultovať v žiadnom prípade do uvedeného koncového viac »

Kiska je vraj protipól Fica, rozloženie síl a pani prezidentka

07.11.2019

V rubrike Pravdy „Najčítanejšie“ sa až dva príspevky zapojili do predvolebnej aktivity a vytvátrajú predstavu, že dvaja silní muži, Fico a Kiska, sú tí rozhodujúci. Možno že už sa pripravujú viac »

Koniec „zodpovednej vlády“ sa blíži. Prežije Julian Assange?

03.11.2019

Autor v článku popisuje spôsob fungovania časti „neviditeľnej vlády“ konkrétne v USA, podobne vieme že pracuje vláda Británie. A pracujú aj na našom území, hoci autor tu píše o vláde viac »

Emisie

Priemysel ustúpi klíme, Európa chce byť zelená

11.12.2019 23:30

Európska zelená dohoda zasiahne hospodárstva všetkých krajín EÚ. Slovensko už robí konkrétne kroky, ale podľa novej dohody bude musieť ísť ešte ďalej.

Sopka Nový Zéland

Výbuch sopky na Novom Zélande má už osem potvrdených obetí na životoch

11.12.2019 22:04

V miestnych nemocniciach momentálne leží 29 pacientov s popáleninami.

Ukrajina / Donbas / vojak / hliadka /

Kornijenko: Vytvorenie zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok

11.12.2019 21:50

Predseda ukrajinskej vládnej strany Sluha národa uviedol, že zákon bude koordinovaný so všetkými stranami.

Benzín, nafta

Najdrahšia firma sveta je ropná Saudi Aramco. Trh ju ohodnotil na 1,9 bilióna USD

11.12.2019 21:23

Akcie ropnej spoločnosti Saudi Aramco začali obchodovanie na burze v Rijáde rastom o desať percent, čo je povolené maximum.