Založ si blog

Človek bez vlády je ako ryba bez bicykla – 1

Titul som si ukradol z diskusného príspevku k originálu predošlého článku. Takže som sa rozhodol trochu vŕtať do užitočnosti vlády pre bežného človeka, a budem pritom používať k blogom na túto tému ako titulok ten dokonalý komentár.

Nie som pritom anarchista, aby som navrhoval zrušiť súčasný spôsob organizácie spoločnosti. Ale idem pokračovať vo vŕtaní sa v otázkach okolo užitočnosti/škodlivosti fungovania dnešnej politiky. To ale nebude jediná téma: Ide hlavne o to, ako postupne nastal stav, kedy vlády neslúžia ľuďom, a v podstate ani svojím krajinám ako takým, prípadne ani zemeguli.

Nedokážem vystopovať podrobne kedy sa začala deformácia „poslania vlád demokratických krajín“ smerom k akémusi „boju za posilnenie pozície naších boháčov“. V povojnovom období totiž existovalo dosť dlhé obdobie určitého sociálneho zmieru, ktoré je aj zdokumentované konkrétne v Británii, alebo v Nemecku, kedy mali odbory silné postavenie a zaručovali určitý stupeň sociálneho spolunažívania. Tlaky na zvrat zrejme prišli z USA. Ideológia za tým je tzv. Liberálna Demokracia (v ďalšom LD), ktorú spomína aj naša nová pani prezidentka, ako záruku rešpektovania práv všetkých menšín (väčšina sa nejako bežne nespomína, prečo?). Princíp je, že indivíduum musí mať všetky typy osobnej slobody, ale základnou je sloboda podnikania. Existuje pritom trieda ľudí, ktorí „velia aplikovaniu LD“, nazvem ich „LD Masters – LDM“ (prípadne ak chceme moderne dalo by sa „Masters of the Liberal Universe“ – MLU).

Ale táto sloboda sa zároveň stala, zdá sa, tou najdôležitejšou: sloboda podnikania sa totiž nemôže ničím obmedziť, ani keď podnikateľ svojím podnikaním iným slobodným občanom (s rovnakými právami) škodí. A to v niektorých prípadoch naozaj výrazne, na úrovni oblastí, kontinentov a celej zemegule. Postupne sme sa dopracovali do nasledovného stavu súčasnej spoločnosti:

Po umele vyvolanej finančnej kríze iniciovanej podvodom bánk najmä USA na základe obrovského podvodu s „lacnými“ hypotékami a nadväzujúceho podvodu s operáciami s cennými papiermi z nich odvodených, sa dostala k moci finančná oligarchia, ktorá ovládla výrobný sektor. Tým skoncentrovala moc do svojich rúk, pričom tento stav sa postupne rozrástol aj do EÚ. A LD sa nenápadne predefinovala, v smere uvedenom vyššie – podnikaniu sa naozaj nesmú klásť žiadne obmedzenia. To, že existujú následky toho podnikania, musia riešiť všetky vlády, a táto stránka sa vraj týka každého jedinca. Zisky z toho podnikania sa netýkajú každého jedinca, ale náklady na udržanie udržateľného prostredia v rámci eliminácie následkov podnikania áno.

Nerozumiem celkom tvrdeniu našej pani prezidentky, ktoré omieľa po Európe, že LD zaručuje každému ľudské práva. Právo na podnikanie podľa LDM zničilo postupne Afganistan, Irak, Sýriu, Líbyu, hrozí Libanonu, Iránu a podobne. Liberálnosť sa dostala do štádia, kedy sa právo na podnikanie môže vynútiť vojenskými útokmi pod rôznymi zámienkami. LD takto postupne vykynožila cez 2 milióny ľudí a vyhnala z domovov ďalšie masy.

Teraz LDM prikročili k ďalšiemu kroku a pokúšajú sa korigovať následky hlásaním práva na migráciu. Takže obyvatelia krajín, kde sa dôslednou aplikáciou LDM nedá prežiť, sa môžu presťahovať do iných krajín. A – LDM chcú určovať do ktorých, veď vraj všetci chceme LD a oni jej velia. A opäť pritom postupujú na základe teórie, že „pravda nezávisí na zemepise“ (hovorí George Mikes), a hoci napríklad krajiny V4 na nasadzovaní LD po celom svete nič nezarobili, a ani sa nezúčastnili, majú investovať do opatrení na zaručenie práv ľudí vyhnaných z oblastí aplikovania práv občanov skupiny MLU, t.j. nadradených.

Ktovie prečo to nazývajú tak nezmyselne. LD postupne prekročila hranice krajín a dnes asi žiadna vláda západného sveta neslúži svojím občanom, len podľa počtu zanedbateľnej časti z nich. Ináč sa len pokúša organizovať chod štátu pod vyššie popísanými podmienkami, simulujúc demokraciu vo svete riadenom MLU. Preto máme pocit, že ju potrebujeme ako ryba bicykel.

Prasačí mor sa šíri, čítam. Volebný boj za ľudí? Ale bol to naozaj ten mor

17.08.2019

Keď tak človek cestuje po Slovensku, nemôže si pomôcť, číta – resp. skôr registruje – predvolebné plagáty politických strán okolo cesty. Jeden z nich ma upútal výrazne. Na obrázku je viac »

NATO opäť klame, RTVS nám to posúva (stále dookola)

03.08.2019

Tým nehovorím, že Rusko a Čína neklamú. Ale klamstvá NATO nám opäť čerstvo zopakovali v správach a tvoria skoro chlieb náš každodenný. Zhruba v tom zmysle, že NATO „robí čo môže“ viac »

Po voľbách do EP: Migrácia je späť, dokument AMIF!

26.07.2019

Keďže som počul v nejakej dosť nedávnej reportáži (RTVS, krátko po voľbách do EP) rozprávať EÚ funkcionára o migrácii a dával ju pritom do súvislosti s Eurofondmi (v zmysle keď niekto viac »

Ábel Ravasz

Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú, povedal Ábel Ravasz

19.08.2019 21:22

Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.

Béla Bugár,

Most-Híd a SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do konca augusta

19.08.2019 20:53

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

šufliarsky

Bomba alebo rozstrieľanie v aute

19.08.2019 19:15

Podľa informácií Pravdy tieto dve možnosti mali zvažovať páchatelia pri plánovaní vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.