Založ si blog

Človek bez vlády je ako ryba bez bicykla – 1

Titul som si ukradol z diskusného príspevku k originálu predošlého článku. Takže som sa rozhodol trochu vŕtať do užitočnosti vlády pre bežného človeka, a budem pritom používať k blogom na túto tému ako titulok ten dokonalý komentár.

Nie som pritom anarchista, aby som navrhoval zrušiť súčasný spôsob organizácie spoločnosti. Ale idem pokračovať vo vŕtaní sa v otázkach okolo užitočnosti/škodlivosti fungovania dnešnej politiky. To ale nebude jediná téma: Ide hlavne o to, ako postupne nastal stav, kedy vlády neslúžia ľuďom, a v podstate ani svojím krajinám ako takým, prípadne ani zemeguli.

Nedokážem vystopovať podrobne kedy sa začala deformácia „poslania vlád demokratických krajín“ smerom k akémusi „boju za posilnenie pozície naších boháčov“. V povojnovom období totiž existovalo dosť dlhé obdobie určitého sociálneho zmieru, ktoré je aj zdokumentované konkrétne v Británii, alebo v Nemecku, kedy mali odbory silné postavenie a zaručovali určitý stupeň sociálneho spolunažívania. Tlaky na zvrat zrejme prišli z USA. Ideológia za tým je tzv. Liberálna Demokracia (v ďalšom LD), ktorú spomína aj naša nová pani prezidentka, ako záruku rešpektovania práv všetkých menšín (väčšina sa nejako bežne nespomína, prečo?). Princíp je, že indivíduum musí mať všetky typy osobnej slobody, ale základnou je sloboda podnikania. Existuje pritom trieda ľudí, ktorí „velia aplikovaniu LD“, nazvem ich „LD Masters – LDM“ (prípadne ak chceme moderne dalo by sa „Masters of the Liberal Universe“ – MLU).

Ale táto sloboda sa zároveň stala, zdá sa, tou najdôležitejšou: sloboda podnikania sa totiž nemôže ničím obmedziť, ani keď podnikateľ svojím podnikaním iným slobodným občanom (s rovnakými právami) škodí. A to v niektorých prípadoch naozaj výrazne, na úrovni oblastí, kontinentov a celej zemegule. Postupne sme sa dopracovali do nasledovného stavu súčasnej spoločnosti:

Po umele vyvolanej finančnej kríze iniciovanej podvodom bánk najmä USA na základe obrovského podvodu s „lacnými“ hypotékami a nadväzujúceho podvodu s operáciami s cennými papiermi z nich odvodených, sa dostala k moci finančná oligarchia, ktorá ovládla výrobný sektor. Tým skoncentrovala moc do svojich rúk, pričom tento stav sa postupne rozrástol aj do EÚ. A LD sa nenápadne predefinovala, v smere uvedenom vyššie – podnikaniu sa naozaj nesmú klásť žiadne obmedzenia. To, že existujú následky toho podnikania, musia riešiť všetky vlády, a táto stránka sa vraj týka každého jedinca. Zisky z toho podnikania sa netýkajú každého jedinca, ale náklady na udržanie udržateľného prostredia v rámci eliminácie následkov podnikania áno.

Nerozumiem celkom tvrdeniu našej pani prezidentky, ktoré omieľa po Európe, že LD zaručuje každému ľudské práva. Právo na podnikanie podľa LDM zničilo postupne Afganistan, Irak, Sýriu, Líbyu, hrozí Libanonu, Iránu a podobne. Liberálnosť sa dostala do štádia, kedy sa právo na podnikanie môže vynútiť vojenskými útokmi pod rôznymi zámienkami. LD takto postupne vykynožila cez 2 milióny ľudí a vyhnala z domovov ďalšie masy.

Teraz LDM prikročili k ďalšiemu kroku a pokúšajú sa korigovať následky hlásaním práva na migráciu. Takže obyvatelia krajín, kde sa dôslednou aplikáciou LDM nedá prežiť, sa môžu presťahovať do iných krajín. A – LDM chcú určovať do ktorých, veď vraj všetci chceme LD a oni jej velia. A opäť pritom postupujú na základe teórie, že „pravda nezávisí na zemepise“ (hovorí George Mikes), a hoci napríklad krajiny V4 na nasadzovaní LD po celom svete nič nezarobili, a ani sa nezúčastnili, majú investovať do opatrení na zaručenie práv ľudí vyhnaných z oblastí aplikovania práv občanov skupiny MLU, t.j. nadradených.

Ktovie prečo to nazývajú tak nezmyselne. LD postupne prekročila hranice krajín a dnes asi žiadna vláda západného sveta neslúži svojím občanom, len podľa počtu zanedbateľnej časti z nich. Ináč sa len pokúša organizovať chod štátu pod vyššie popísanými podmienkami, simulujúc demokraciu vo svete riadenom MLU. Preto máme pocit, že ju potrebujeme ako ryba bicykel.

Súd potvrdil, že BBC vedela vopred o útoku na WTC

14.09.2019

Zase to isté: zbúranie WTC považujem za začiatok stáleho tlaku na časť sveta, aby sa obrátila na tvrdo pravičiarsku podľa USA a UK. A my sme sa len v roku 1989 spod podobného, pod Ruskom, vyhrabali, viac »

Blíži sa výročie útoku CIA a oligarchov na WTC, rekapitulácia

10.09.2019

Použiť takýto titulok ma prinútila RTVS, ktorá avizuje túto tému pod názvom Útok teroristov na WTC. Pritom vo veci bola podaná žaloba na Vládu USA (prokurátorovi pre Južný Distrikt New Yorku), viac »

Západ utláčal tzv. Tretí svet tak dlho, až sa sám stal Tretím svetom

09.09.2019

Andre Vltchek, "Information Clearing House" 4. September. Mnohí si to už všimli: USA sa skutočne, naozaj, necítia ako vodca sveta, alebo dokonca ani ako krajina prvého sveta (‘first world country’). viac »

SaS / Sulík /

Sulík jasne nepovedal, či bude Galko na kandidačnej listine SaS

18.09.2019 16:10

Podľa novej názorovej platformy Demokratické jadro SaS Sulík nechce byť na kandidátke s Jozefom Rajtárom ani Ľubomírom Galkom.

Najvyssi sud SR

Nová voľba predsedu Najvyššieho súdu SR sa uskutoční 25. novembra

18.09.2019 16:09, aktualizované: 16:18

Informovala o tom hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Robert O'Brien

Novým poradcom prezidenta USA pre národnú bezpečnosť sa stane O'Brien

18.09.2019 16:01

Americký prezident Donald Trump to dnes napísal na twitteri.

ISRAEL-ELECTION/LIKUD HEADQUARTERS

Končí sa Netanjahuova éra?

18.09.2019 15:36

Je najdlhšie slúžiacim izraelským premiérom. A stále je (takmer) schopný vyhrať voľby. Ale éra Benjamina Netanjahua sa pomaly blíži ku koncu.