Založ si blog

Človek bez vlády je ako ryba bez bicykla – 1

Titul som si ukradol z diskusného príspevku k originálu predošlého článku. Takže som sa rozhodol trochu vŕtať do užitočnosti vlády pre bežného človeka, a budem pritom používať k blogom na túto tému ako titulok ten dokonalý komentár.

Nie som pritom anarchista, aby som navrhoval zrušiť súčasný spôsob organizácie spoločnosti. Ale idem pokračovať vo vŕtaní sa v otázkach okolo užitočnosti/škodlivosti fungovania dnešnej politiky. To ale nebude jediná téma: Ide hlavne o to, ako postupne nastal stav, kedy vlády neslúžia ľuďom, a v podstate ani svojím krajinám ako takým, prípadne ani zemeguli.

Nedokážem vystopovať podrobne kedy sa začala deformácia „poslania vlád demokratických krajín“ smerom k akémusi „boju za posilnenie pozície naších boháčov“. V povojnovom období totiž existovalo dosť dlhé obdobie určitého sociálneho zmieru, ktoré je aj zdokumentované konkrétne v Británii, alebo v Nemecku, kedy mali odbory silné postavenie a zaručovali určitý stupeň sociálneho spolunažívania. Tlaky na zvrat zrejme prišli z USA. Ideológia za tým je tzv. Liberálna Demokracia (v ďalšom LD), ktorú spomína aj naša nová pani prezidentka, ako záruku rešpektovania práv všetkých menšín (väčšina sa nejako bežne nespomína, prečo?). Princíp je, že indivíduum musí mať všetky typy osobnej slobody, ale základnou je sloboda podnikania. Existuje pritom trieda ľudí, ktorí „velia aplikovaniu LD“, nazvem ich „LD Masters – LDM“ (prípadne ak chceme moderne dalo by sa „Masters of the Liberal Universe“ – MLU).

Ale táto sloboda sa zároveň stala, zdá sa, tou najdôležitejšou: sloboda podnikania sa totiž nemôže ničím obmedziť, ani keď podnikateľ svojím podnikaním iným slobodným občanom (s rovnakými právami) škodí. A to v niektorých prípadoch naozaj výrazne, na úrovni oblastí, kontinentov a celej zemegule. Postupne sme sa dopracovali do nasledovného stavu súčasnej spoločnosti:

Po umele vyvolanej finančnej kríze iniciovanej podvodom bánk najmä USA na základe obrovského podvodu s „lacnými“ hypotékami a nadväzujúceho podvodu s operáciami s cennými papiermi z nich odvodených, sa dostala k moci finančná oligarchia, ktorá ovládla výrobný sektor. Tým skoncentrovala moc do svojich rúk, pričom tento stav sa postupne rozrástol aj do EÚ. A LD sa nenápadne predefinovala, v smere uvedenom vyššie – podnikaniu sa naozaj nesmú klásť žiadne obmedzenia. To, že existujú následky toho podnikania, musia riešiť všetky vlády, a táto stránka sa vraj týka každého jedinca. Zisky z toho podnikania sa netýkajú každého jedinca, ale náklady na udržanie udržateľného prostredia v rámci eliminácie následkov podnikania áno.

Nerozumiem celkom tvrdeniu našej pani prezidentky, ktoré omieľa po Európe, že LD zaručuje každému ľudské práva. Právo na podnikanie podľa LDM zničilo postupne Afganistan, Irak, Sýriu, Líbyu, hrozí Libanonu, Iránu a podobne. Liberálnosť sa dostala do štádia, kedy sa právo na podnikanie môže vynútiť vojenskými útokmi pod rôznymi zámienkami. LD takto postupne vykynožila cez 2 milióny ľudí a vyhnala z domovov ďalšie masy.

Teraz LDM prikročili k ďalšiemu kroku a pokúšajú sa korigovať následky hlásaním práva na migráciu. Takže obyvatelia krajín, kde sa dôslednou aplikáciou LDM nedá prežiť, sa môžu presťahovať do iných krajín. A – LDM chcú určovať do ktorých, veď vraj všetci chceme LD a oni jej velia. A opäť pritom postupujú na základe teórie, že „pravda nezávisí na zemepise“ (hovorí George Mikes), a hoci napríklad krajiny V4 na nasadzovaní LD po celom svete nič nezarobili, a ani sa nezúčastnili, majú investovať do opatrení na zaručenie práv ľudí vyhnaných z oblastí aplikovania práv občanov skupiny MLU, t.j. nadradených.

Ktovie prečo to nazývajú tak nezmyselne. LD postupne prekročila hranice krajín a dnes asi žiadna vláda západného sveta neslúži svojím občanom, len podľa počtu zanedbateľnej časti z nich. Ináč sa len pokúša organizovať chod štátu pod vyššie popísanými podmienkami, simulujúc demokraciu vo svete riadenom MLU. Preto máme pocit, že ju potrebujeme ako ryba bicykel.

USA nahradili rozhovory START hlúpymi fórmi

06.07.2020

O rozhovoroch START vo Viedni sa písalo pred ich dátumom, o výsledkoch som sa prakticky nič v našich médiách nedozvedel. Potom sa ukázalo, že žiadne neboli (výsledky, rozhovory „boli“). Takže niečo k show ktoré sa odohralo, zdroj Moon of Alabama: Rozhovory sa začali tým, že delegácia USA rozmiestnila po miestnosti Čínske národné znaky a poverenec USA Maršál Billingslea [...]

Liberálni fašisti a iné. Sme štátom USA? Plus 5G

02.07.2020

V tomto blogu opäť podporujem blog Slavěny Vorobelovej o Svätoplukovi. A keď už píšem, reagujem zároveň na iné prvky ktoré na našu scénu tlačia ľudia platení zo zdrojov USA a Británie (plus ich bohatí poskokovia), napríklad aj počin nášho ministra zahraničia. Začnem tým vyhlásením nášho ministra zahraničia (nie ministerstva, ani vlády!) o uznaní podvraťáka [...]

Hrôza: Pán Matovič sa vraj učí anglicky

29.06.2020

Môže to byť naozaj hrôza: predstavte si, že by sa pán Matovič naučil tak plynne anglicky, že by to, čo rozpráva na domácich tlačovkách a iných podujatiach, rozprával na medzinárodnom fóre. A prípadne by aj na tých svojich blogoch písal v správnej angličtine. Naša jediná nádej na záchranu aspoň existujúcej reputácie Slovenska (aj keď ju už teraz neviem veľmi [...]

Turkey Hagia Sofia

Hagia Sofia je mešitou, rozhodol Erdogan

10.07.2020 18:29

Kresťanská bazilika, moslimská mešita, múzeum a teraz znova mešita. V bezmála tisícpäťstoročnej pohnutej histórii jednej z najslávnejších stavieb sveta nastáva ďalší zvrat.

andrej babiš

Chytili hackera, ktorý zastrašoval Babiša

10.07.2020 18:01

Muž šíril aj poplašnú správu, že v roku 2016 mali byť v ČR podniknuté teroristické útoky v metre.

DOD: Ústavný súd SR

O post ústavného sudcu sa uchádza deväť kandidátov

10.07.2020 16:49, aktualizované: 17:21

Parlament má voliť dvoch kandidátov na sudcu na septembrovej schôdzi, z nich má prezidentka vymenovať jedného.

Turecko Hagia Sofia mešita istanbul

Turecký súd zrušil Hagii Sofii štatút múzea

10.07.2020 16:33

Rozhodnutie najvyššieho správneho súdu umožňuje premenu Hagie Sofie na mešitu.