Založ si blog

Reziduá herbicídu firmy Monsanto (dnes Bayer) sú všade! Nepriama likvidácia civilizácie?

Reziduá Glyphosate sa našli vo vode z vodovodu, pomarančovej šťave, detskom moči, materskom mlieku, chipsoch, malých jedlách, pive, víne, cereáliách, vajciach, ovsených produktoch, pšeničných produktoch, a vo väčšine bežných potravín ktoré boli testované. Skrátka, je všade.

Táto správa otvára článok autora F. Williama Engdahla v Global Research. Znie ako horor, zmienené testovanie sa ale neodohralo u nás. Ale – ak ma pamäť neklame, niektorí naši poľnohospodári tento prípravok proti burine už používajú. V Nemecku už bijú na poplach napríklad pivovary, keďže už sa našli stopy v nemeckom pive a na to si Nemci potrpia. Článok:

Ako nové štúdie stále poukazujú na priamu súvislosť medzi široko používaným herbicídom zvaným glyphosate a rôznymi formami rakoviny, lobby agrobiznisu (moja vsuvka: o stave u nás neviem, ale rád by som vedel) zúrivo bojuje, aby ignorovala alebo diskreditovala dôkazy o poškodzovaní ľudí a iných škodách. Už druhá porota súdu v USA práve rozhodla že Monsanto, teraz súčasť Nemeckého Bayer AG, musí zaplatiť 81 milión USD za spôsobené škody žalobcovi menom Edwin Hardeman, ktorý dostal non-Hodgkinovu rakovinu lymfatického systému. Toto rozhodnutie, a fronta ďalších 11,000 čakajúcich prípadov na súdoch USA, ktoré sú zamerané na účinky glyphosatu, tvrdo dopadli na Bayer AG, takže firma oznámila niekoľko tisíc prepustení ako cena ich akcií padá.

V procese v San Franciscu porota jednohlasne potvrdila verdikt, že prostriedok proti burine (weed-killer) Monsanto Roundup, založený na glyphosate, bol príčinou rakoviny pána Hardemana. Jeho právnici vyhlásili, že

Z konania Monsanto je zrejmé, že im je jedno či Roundup spôsobuje rakovinu, namiesto toho sa zameriavajú na manipulovanie verejnej mienky a podrážajú každého, kto podnecuje skutočné a legitímne obavy ohľadne Roundup.”

To je už druhá porážka pre právnikov Monsanto po tom, ako iná porota rozhodla v roku 2018, že na Glyphosate založený Roundup je príčinou na ochorenie na rakovinu školníka z Kalifornie ktorý dostal tú istú formu rakoviny po tom, ako denne postrekoval školské pozemky Roundupom celé roky, bez ochrany. V tomto prípade porota uznala Monsanto za vinné zo zlého úmyslu a útlaku (malice and oppression)v tom zmysle, že výkonní pracovníci firmy, podľa odhalených interných emailov, vedeli že ich produkty založené na glyphosate môžu spôsobiť rakovinu, a túto informáciu potlačili voči verejnosti.

Nová nezávislá štúdia ukazuje, že tí s najvyšším vystavením voči glyphosatu majú o 41% zvýšené riziko vytvorenia non-Hodgkinovej rakoviny lymfatického systému (NHL). Meta-analýza šiestich štúdií obsahujúcich skoro 65,000 účastníkov hľadala väzby medzi na glyphosate založených herbicídoch a znížením imunity, endokrinologickým rozvratom, a genetickými zmenami (immune-suppression, endocrine disruption and genetic alterations). Autori dospeli k tomu istému kľúčovému zisteniu: vystavenia voči GBHs (glyphosate-based herbicides) sú spojené so zvýšeným rizikom NHL (Non-Hodgkin’s Lymphoma).” Ďalej vyhlásili, že glyphosate “mení črevnú mikroflóru”, a že to by mohlo ovplyvniť imunitný systém, podporiť chronické zápaly, a prispieť k citlivosti na invazívne patogény”. Glyphosate tiež môže pôsobiť ako chemikália rozvracajúca endokrinný systém pretože v poslednom čase bolo zistené, že mení produkciu sexuálnych hormónov u ako samcov, tak aj samíc potkanov.

V dlhodobej štúdii zvierat Francúzskymi vedcami pod pánmi Gilles Eric Seralini, Michael Antoniou a spoločníci, bolo dokázané, že dokonca ultra nízke úrovne herbicídov na glyphosate spôsobujú nealkoholické ochorenie pečene. Úrovne ktorým boli potkany vystavené, na kg telesnej váhy, boli oveľa nižšie ako čo je povolené v našej potrave. Podľa Mayo Clinic, dnes, po štyroch dekádach širokého používania na glyphosate založených pesticíd, 100 miliónov, alebo každý tretí Američan, má ochorenie pečene. Tieto diagnózy sú aj u takých mladých čo majú 8 rokov.

Ale glyphosate nemajú alarmujúci účinok len na ľudské zdravie. Vedci pracujúci s pôdou si začali uvedomovať, že zvyšky aplikovania glyphosate majú aj dramatický účinok na zdravosť a nutričné vlastnosti pôdy, teda účinky ktorých zvrátenie môže trvať roky.

Zabíja aj pôdu

Zatiaľčo väčšina pozornosti je samozrejme venovaná účinkom vystavenia ľudí voči glyphosate, dnes najpoužívanejšej poľnohospodárskej chemikálie na svete, nezávislí vedci sa začínajú pozerať aj na ďalší alarmujúci účinok tejto agrochemikálie jej účinok na základné pôdne živiny. V štúdii zdravia pôd v EU, online žurnál Politico.eu zistil, že účinky postrekovania glyphosatom hlavných plodín v Európskom poľnohospodárstve má katastrofálne dôsledky na zdravie pôdy, okrem toho že ničí burinu.

Vedci z Rakúskej Univerzity Prírodných Zdrojov a Živých Organizmov (Austria’s University of Natural Resources and Life Sciences) vo Viedni ukázali, že aktivita vytvárania pôdy dážďovkami skoro zmizla z povrchu farmárskej oblasti do troch týždňov po aplikácii glyphosate. Proces, ktorý sa nazýva v angličtine Casting, je proces, pri ktorom dážďovky vytláčajú úrodnú pôdu hore, ako sa zavrtávajú, je nevyhnutný pre zdravú pôdu a výživu. Štúdia na Holandskej Wageningen University vrchnej vrstvy zeminy, vzorky z viac ako 300 miest so zeminou cez EU ukázala, že 83% pôd obsahovalo 1 alebo viac reziduí pesticídov. Nie prekvapujúco,

Glyphosate a jeho metabolity AMPA, DDTs (DDT a jeho metabolity) a širokospektrálne fungicídyboli zložkami, ktoré boli najčastejšie nájdené vo vzorkách pôdy, a v najvyšších koncentráciách.”

Používanie rôznych pesticídov, hlavne na glyphosate založených ako Roundup, priam explodovalo počas posledných štyroch dekád po celej EÚ, podobne ako v USA. Priemysel agrobiznisu tvrdí, že toto bol kľúč k dramatickému rastu produktivity fariem. Ale, ak sa na údaje pozrieme bližšie, zatiaľčo priemerné výnosy hlavných zrnín ako ryža, pšenica a kukurica sa viac ako zdvojnásobili od roku 1960, používanie pesticíd ako tie na glyphosate, sa zvýšilo 15-20-krát. Zvláštne je, že zatiaľčo EU vyžaduje monitoring mnohých vecí, monitoring pesticídov v pôde sa nevyžaduje na úrovni EU. Donedávna boli účinky masívneho používania pesticídov ako Roundup vedeckým výskumom ignorované.

Dôkazy pôdnych expertov začínajú odhaľovať jasné súvislosti medzi používaním pesticídov ako glyphosate, a dramatickým poklesom fertility pôdy a kolapsom mikrobiologických systémov esenciálnych pre zdravú pôdu. Dážďovky sú jednou s najzákladnejších.

Je dobre dokázané, že dážďovky majú životne dôležitú rolu v zdravých výživových prvkoch pôdy. Pôdy ktoré ich nemajú sú pôdy, ktoré nás oberajú o základné zložky ktoré potrebujeme pre zdravé stravovanie, pandemický problém, ktorý sa vynára globálne počas posledných štyroch dekád, pozoruhodne v tom istom čase, kedy používanie pesticídov celosvetovo explozívne vzrástlo. Dážďovky sú prospešné, keďže zvyšujú kolobeh živín v pôde a zvyšujú obsah ďalších prospešných pôdnych mikroorganizmov, a koncentráciu veľkých množstiev výživných prvkov, ktoré sú ľahko asimilovateľné rastlinami.

EU nijako neobmedzuje aké množstvo glyphosate možno použiť na rastliny, napriek tomu, že je dokázané, že glyphosate zabíja špecifické huby a baktérie, ktoré rastliny potrebujú aby dokázali nasať výživné prvky, okrem ich účinku na dážďovky. To je obrovská slepota.

Kam ďalej?

Čo sa vyjasňuje, je kolosálne a zjavne úmyselné zakrývanie si očí úradníkov potenciálnym nebezpečenstvám na glyphosate založených pesticídov regulačnými úradmi nielen v EU, a v USA, ale tiež v Číne, ktorá dnes produkuje viac glyphosate dokonca ako Monsanto. Odkedy patent na Monsanto Roundup vypršal, Čínske firmy, včítane Syngenta, Zhejiang Xinan Chemical Industrial Group Company, SinoHarvest, a Anhui Huaxing Chemical Industry Company, vyskočili ako najväčší svetoví producenti tejto chemikálie, ako aj najväčší jej spotrebitelia, čo nie príliš dobré znamenie pre budúcnosť legendárnej Čínskej kuchyne.

Glyphosate je základná chemická zložka pre okolo 750 rozličných značiek pesticídov po celom svete, na dôvažok k Monsanto-Bayer’s Roundup. Reziduá Glyphosate sa našli vo vode z vodovodu, pomarančovej šťave, detskom moči, materskom mlieku, chipsoch, malých jedlách, pive, víne, cereáliách, vajciach, ovsených produktoch, pšeničných produktoch, a väčšine bežných potravín ktoré boli testované. Skrátka, je všade.

Avšak, napriek ohromujúcim dôkazom, byrokrati EU Komisie a EPA v USA naďalej ignorujú prezieravosť v tom, že nezakážu toxic chemikáliu kým nemáme dôkladné nezávislé vyšetrenie počas dlhšieho obdobia (EPA je Environmental Protection Agency, teda Agentúra ochrany životného prostredia). Keby som bol cynický, skoro by som si myslel, že táto pokračujúca oficiálna podpora pre herbicídy založené na glyphosate nie je len obyčajnou byrokratickou hlúposťou, alebo ignorantstvom, dokonca viac ako len korupciou, hoci to tiež určite hrá svoju úlohu. Nutričná kvalita nášho potravinového reťazca je systematicky ničená, a to je o niečom viac ako len o ziskoch korporátneho agrobiznisu.

Môj komentár: Autor nepovedal presne čo má na mysli, ale smeruje to tam kam moja otázka v nadpise.

Rusko pomôže viesť globálne ekonomické oživenie po COVIDe

13.06.2021

Andrew Korybko, One World Press. Najprv prečo to prekladám – je to jeden z mála pohľadov dopredu a nie len na COVID a jeho pôvod/dôsledky, ktorými sa zahlcujeme, a istým kruhom to vyhovuje. Prednáška Prezidenta Putina o zámeroch tohoročnej konferencie SPIEF bola pozoruhodná už len preto, že táto udalosť s osobnou účasťou (in-person) predstavovala prvú akciu tejto veľkosti [...]

Úmrtia a poškodenia po vakcinácii, plus novinky

10.06.2021

Nové čísla – z healthimpactnews – hovoria: Európa: 13 867 mŕtvych, 1 354 336 následkov k 5. júnu. USA: stále 4 863 úmrtí , stále k dátumu 24. máj! Hong Kong: 12 mŕtvych, 4 potraty následne po COVID-19 vakcínach To z Homg Kongu ale nie je žiadna štatistika, len čerstvé za posledný týždeň. Vyzerá to teda, že USA prestali počty sledovať, resp. zverejňovať, [...]

Rozdeľ a Vymývaj Mozgy!

07.06.2021

Preklad článku od Austrálskej analytičky Caitlin Johnstone na médiu The Altworld. Celý názov článku je „Divide and Brainwash: Notes From the Edge of the Narrative Matrix“ a má štýl typický pre autorku (druhá časť nadpisu je čosi ako „Zápisky z Hrany Matrixu Výkladu Udalostí“, používa ju často). V roku 2016 tá najskorumpovanejšia a najvražednejšia vláda na Zemi [...]

Banská Bystrica Skatepark

Pribudlo 42 infikovaných, vírus si vyžiadal ďalšie tri obete

13.06.2021 10:10, aktualizované: 10:31

Počet hospitalizovaných pacientov klesol o 34 na 230. Pribudlo takmer 5-tisíc zaočkovaných prvou dávkou vakcíny.

Blinken

Šéfovia diplomacie USA a Kórey sa zhodli na potrebe odzbrojiť KĽDR

13.06.2021 09:00

Antony Blinken a Čchung Ui-jong sa budú snažiť o úplnú denuklearizáciu kórejského polostrova.

G7, Boris Johnson, Joe Biden

ONLINE: Bohaté štáty majú plán proti budúcim pandémiám

13.06.2021 07:00, aktualizované: 10:28

Deklaráciu z Carbis Bay, ktorá má urobiť svet akcieschopnejším pri pandémiách, nazval britský premiér Boris Johnson historickou.

dovolenka, cestovanie, rodina, pláž, leto, slnko, more

Chcete dovolenkovať mimo EÚ? Skončíte v karanténe, aj na dva týždne

13.06.2021 06:37

Nemci môžu slobodnejšie cestovať do 183 krajín sveta, Rakúšania dokonca do 191. Slováci len do 46 krajín.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 297
Celková čítanosť: 1067016x
Priemerná čítanosť článkov: 3593x

Autor blogu

Kategórie