Založ si blog

Koniec impéria zvaného USA – Chris Hedges, nositeľ Pulitzerovej ceny

Opäť som našiel článok (známeho amerického autora) ktorý ma zaujal, až trochu prekvapil, takže niektoré časti prekladám a predkladám. Článok je publikovaný na Truthdig.com, https://www.truthdig.com/articles/the-end-of-empire/ a treba si pozrieť aspoň priložený obrázok, kde „Uncle Sam“ drží transparent „Zničím svet za peniaze“. Moje vsuvky v rámci prekladu sú šikmým písmom. Ešte čo je Pulitzerova cena: https://sk.wikipedia.org/wiki/Pulitzerova_cena . Preklad – Chris Hedges:

Americké impérium končí. Americká ekonomika je vyciciavaná vojnami na Blízkom Východe a obrovskou vojenskou expanziou po celej zemeguli. Je zaťažená rastúcimi deficitmi, popri devastujúcich účinkoch deindustrializácie, a globálnymi obchodnými dohodami. Našu demokraciu zajali a zničili korporácie, ktoré trvale požadujú ďalšie znižovanie daní, ďalšiu dereguláciu, a imunitu voči trestaniu za činy obrovských finančných podvodov, zatiaľčo rabujú trilióny zo štátnej pokladnice USA vo forme bailoutov (finančná záchrana pred krachom, pôvodný význam je vylievať vodu z potápajúceho člna). Národ stratil moc a rešpekt potrebný na to, aby viedol spojencov v Európe, Ázii, Latinskej Amerike a Afrike podľa svojej línie. Pridajte k tomu skazu spôsobenú klimatickou zmenou a máte recept pre prichádzajúcu dystopiu (opak utópie). Na tento úpadok dozerá na najvyšších úrovniach federálnej vlády a vlád jednotlivých štátov USA pestrá zbierka imbecilov, pseudoumelcov, zlodejov, oportunistov, a vojnychtivých generálov. A aby bolo jasné, hovorím aj o Demokratoch (myslí tým politickú stranu; čo sa týka imbecilov, pseudoumelcov, zlodejov, oportunistov, a vojnychtivých generálov – na úrovni EÚ máme z toho všetko, doma tuším chýbajú len tí generáli – ani s nami to nevyzerá bohvieako).

Impérium bude krívať ďalej, za neprestajne klesajúceho vplyvu, kým dolár nestratí pozíciu svetovej rezervnej meny , čím sa USA prepadnú do zničujúcej ekonomickej depresie s okamžitým vynútením obrovského obmedzenia svojej vojenskej mašinérie.

S výnimkou možnosti náhlej a širokej ľudovej vzbury, ktorá nevyzerá pravdepodobne, špirála smrti vyzerá nezastaviteľne, čo znamená že USA, ako ich poznáme dnes, nebude už existovať o dekádu, alebo najviac dve. Globálne vákuum ktoré za sebou necháme vyplní Čína, ktorá sa už etabluje ako ekonomický aj vojenský „ťahúň“, alebo možno tu bude multipolárny svet rozdelený medzi Ruskom, Čínou, Indiou, Brazíliou, Tureckom, Južnou Afrikou, a niektorými ďalšími štátmi. Alebo možno ten priestor, ako píše historik Alfred W. McCoy vo svojej knihe V tieňoch Amerického storočia: vzostup a pád US globálnej moci: „bude vyplnený koalíciou transnacionálnych korporácií, multilaterálnych vojenských zoskupení ako NATO, a medzinárodným finančným vedením samozvoleným v Davose a Bilderbergu “ ktoré vytvorí supranárodné prepojenie nahradzujúce akýkoľvek národ alebo impérium.

Tu vynechávam odstavec o tom ako Čína v roku 2030 predbehne USA hospodársky aj vojensky. V tom odstavci je pozoruhodné, že ministerstvo obrany USA si je toho vedomé a má spracovaný dokument .

Impériá v úpadku vykonávajú skoro dobrovoľnú samovraždu. Oslepené svojou aroganciou a neschopné postaviť sa tvárou k realite svojej upadajúcej moci, stiahnu sa do sveta fantázie, kde tvrdé a nepríjemné skutočnosti už nepreniknú. Nahradzujú diplomaciu, multilaterálnosť a politiku jednostrannými vyhrážkami a priamym nástrojom vojny.

V tomto kolektívnom samo-obdive USA vykonali najväčší strategický nezmysel vo svojich dejinách – ktorý rozozvučal umieračik impéria – inváziu Afganistanu a Iraku. Architekti vojny v Bielom Dome George W. Busha, a zbierka užitočných idiotov v tlači a v akademických kruhoch, ktorí tu robili roztlieskavačov, vedeli veľmi málo o napadnutých krajinách, boli ohromujúco naivní ohľadne účinkov priemyselnej vojny (s významom totálna vojna v priemyselnom období, viď „industrial warfare“ Wikipedia), a dostali prudký protiúder „zo slepej strany“. Vyhlásili, a pravdepodobne verili, že Saddam Hussein má ZHN, hoci nemali žiadne fakty, ktoré by to potvrdzovali. Tvrdili, že demokracia sa naimplementuje v Bagdade a rozšíri sa na celý Stredný Východ. Ubezpečovali verejnosť, že vojaci USA budú vítaní vďačnými Iračanmi a Afgancami ako osloboditelia. Sľubovali, že príjem z ropy pokryje náklady rekonštrukcie. Trvali na tom, že odvážny a rýchly vojenský útok – „šok a úžas“ – obnoví Americkú hegemóniu v oblasti a dominantnosť vo svete. Dopadlo to naopak. Ako poznamenal Zbygniew Brzezinski,(!) táto jednostranná svojvoľná vojna proti Iraku (čo potvrdilo oficiálne Chilcotovo vyšetrovanie) urýchlila všeobecné vnímanie zahraničnej politiky USA ako nelegitímnej.

Tu opäť vynechávam niekoľko odstavcov, hlavne histórie o impériách a ich pádoch, až po posledný.

Diskreditovaná elita, podozrievavá až paranoidná v čase úpadku, bude všade vidieť nepriateľov. Zásoba nástrojov pripravená na globálnu dominanciu – komplexné sledovanie, vykuchanie ľudských práv, dômyselné spôsoby mučenia, militarizovaná polícia, masívne väzenské systémy, tisíce militarizovaných dronov a satelitov – bude nasadená vo vlastnej krajine. Impérium skolabuje a národ sa sám zničí ešte počas nášho života, ak nevytrhneme moc z rúk tých, ktorí vládnu v tomto korporátnom štáte (v jednom z vynechaných odstavcov autor uvádza, že v USA je uväznených 25% väzňov zemegule, pričom v USA žije 5% obyvateľov zemegule). Koniec prekladu.

Paranoia vládnucej elity USA je zjavná aj napríklad v zúfalej snahe dokázať zasahovanie Ruska do volieb, ktoré nedopadli podľa predstáv „dokonalých a všemohúcich“ vládcov. To už dnes skončilo zjavným fiaskom – Kongres vyzval Facebook aby spolupracoval, výsledok je výsmech celej teórie, viď moonofalabama.org 3.10.2017. V Európe sú asi zatiaľ nasadené zastrašovacie nástroje migrácia a teroristické útoky, ako písal Roman Bednár v niektorých blogoch, a ktoré viacerí spájame s tajnými službami Európskych krajín v spolupráci s tajnými službami USA (a ISIS ako nimi vytvorená podpora, v našom priestore skôr kulisa). EÚ sa zatiaľ výrazne líši od USA rozložením bohatstva, takže my predbežne aspoň podľa tohto kritéria nemáme feudalizmus. Významnosť tohto kritéria je však otázna. Vzhľadom na stav našej a EÚ politickej scény a médií, kde sa v podstate tiež stále len klame, viď naše médiá a aj blogy blogerov ktorí o tom píšeme napr. cudzinec alebo malinová a ďalší, ťažko môžeme povedať že nás – EÚ – nečaká nič zlé. Tu totiž nejde o obyčajné klamanie, tu sa niekto trvale pokúša existujúci svet popisovať obrazom, ktorý s ním nemá skoro nič spoločné, snáď len geografické názvy. Ale kto je ten niekto? A čo je zámerom? Edward Curtin píše, že „základný spôsob ktorým je dnes riadené myslenie ľudí je popliesť ich a vytvoriť stály stav mentálnej straty rovnováhy. Popletený a rozhodený zahmlievaním (double-speak), nelogickým spravodajstvom, a kaleidoskopickým kolotočom protichodných správ, priemerný človek je dovedený do mentálneho zmätku“. Že by to už bola tá úloha médií o ktorej Orwell povedal, že to je nevyhnutná úloha pre vládcov v totalitnej spoločnosti – „vykĺbiť zmysel pre realitu“? Určite to v naších (a EÚ a US) médiách presne tak vyzerá, pričom (totalitní) komunisti v tomto zmysle boli úplní amatéri, dnes je to vedecky podložené a robia to platení špecialisti. Nám možno trochu pomáha skúsenosť z totalitnej minulosti. Ale stále sme pod vplyvom rozpadajúceho sa impéria, ktoré sa chová nepredvídateľne, a EÚ sa tvári že toto impérium je naším vzorom a vodcom.

Florentská Deklarácia: Medzinárodný front pre odchod z NATO. Plus poznámka k pánovi Assangeovi.

18.04.2019

Text Florentskej Deklarácie (Florence Declaration), prijatej viac ako 600 účastníkmi Konferencie Nie Vojne Nie NATO (No War No NATO Conference), 7. Apríla 2019. Originál je v Taliančine, preklady viac »

Základne a zbrane USA a naša bezpečnosť. Radarmi neviditeľné F35 zmizlo z radarov

13.04.2019

Tento blog píšem v rámci konštatovania, že obidve strany účastné pri zostavovaní zmluvy medzi USA a SR (asi je o „obrane“), klamú. Teda nielen US strana, ale aj naši vyjednávači, ktorí viac »

Voľby Trumpovi nevyhrali Rusi: bol to Pánboh. Dá sa tu ešte niečo robiť? Veď oni sú blázni!

31.03.2019

Pred pár dňami som sa pýtal sám seba, či Donald Trump nie je šibnutý, po tom ako strávil weekend tweetovaním/bitím do mŕtveho Johna McCaina. Dnes mám potvrdenie, že nie je jediným šibnutým viac »

Bratislava Doprava Obmedzenia Uzávera cesta, autá

Motorkár sa hnal po bratislavskom obchvate 153 km/h. Pozrite si video

22.04.2019 20:15

Aj keď po diaľničnom obchvate Bratislavy možno ísť najviac 90 km/h, polícia na Veľkonočný pondelok namerala motorkárovi 153 km/h. Pozrite si video.

Irán, ropa

USA definitívne zavrú kohútiky iránskej rope. Žiadne výnimky zo sankcií

22.04.2019 19:15

Americké sankcie na obchodovanie s iránskou ropou budú od mája platiť bez výnimky.

Srí Lanka, teroristické útoky

Expert: Násilie je lacné. Niekoľko fanatických šialencov môže zničiť krajinu

22.04.2019 19:00

Zomrelo okolo 300 ľudí. Boli to mimoriadne provokatívne útoky, dodal Rajesh Venugopal.

Huawei 5G internet, Dec. 18, 2018.

Tlak zo strany USA Huawei nezabrzdil. Firma zvýšila tržby o 39 percent

22.04.2019 18:07

Huawei zvýšil tržby medziročne o 39 percent na 179,7 miliardy jüanov, a to napriek snahe USA prinútiť spojencov, aby technológia tohto podniku nevyužívali.

Ivan Hečko

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 130
Celková čítanosť: 386466x
Priemerná čítanosť článkov: 2973x

Autor blogu

Kategórie