Ako raz upozornil pán Chmelár na zhromaždení proti NATO, dva štáty NATO bežne považované za najsilnejšie, a následne aj ďalšie, viacnásobne porušili Zmluvu o NATO (NATO Treaty). Z textov ktoré som skopíroval priamo z centrály uvádzam preambulu a Článok 1 tejto Zmluvy – v angličtine a češtine, slovenská verzia tam nie je a nechcem prekladať právnický text:
The Parties to this Treaty reaffirm their faith in the purposes and principles of the Charter of the United Nations and their desire to live in peace with all peoples and all governments.
They are determined to safeguard the freedom, common heritage and civilisation of their peoples, founded on the principles of democracy, individual liberty and the rule of law. They seek to promote stability and well-being in the North Atlantic area.
They are resolved to unite their efforts for collective defence and for the preservation of peace and security. They therefore agree to this North Atlantic Treaty :
Article 1
The Parties undertake, as set forth in the Charter of the United Nations, to settle any international dispute in which they may be involved by peaceful means in such a manner that international peace and security and justice are not endangered, and to refrain in their international relations from the threat or use of force in any manner inconsistent with the purposes of the United Nations.
……
Smluvní strany této smlouvy znovu potvrzují svou víru v cíle a zásady Charty Spojených národů a svou touhu žít v míru se všemi národy a všemi vládami.
Jsou odhodlány hájit svobodu, společné dědictví a kulturu svých národů, založenou na zásadách demokracie, svobody jednotlivce a právního řádu.
Snaží se podporovat stabilitu a blahobyt národů v severoatlantické oblasti. Jsou rozhodnuty spojit své úsilí ke kolektivní obraně a k zachování míru a bezpečnosti.
Proto se dohodly na této Severoatlantické smlouvě:
Článek l
Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě Spojených národů, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být zapleteni, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli Spojených národů.
……
Pozrel som si zmluvu až do konca, ale nikde som nenašiel článok, ktorý by popísal postup v prípade, že niektorý štát, ktorý je členom NATO poruší niektorý článok zmluvy. Takže si zopakujeme:
USA a Veľká Británia bombardovali krajiny bývalej Juhoslávie
USA zaútočili na Afganistan, po fingovanom útoku, navyše dnes sami vytiahli donedávna „tajnú“ skutočnosť, že „teroristi“ boli zo Saudskej Arábie, tá je pritom ich spojenec, okrem toho tých „teroristov“ platila aj CIA (bojovali v Afganistane aj proti Rusom), a informáciu odtajnili z tajných dokumentov CIA
USA a Veľká Británia zaútočili an Irak, Chilcotovo vyšetrovanie potvrdilo že nezákonne
USA vytvorili ISIS, plus tzv. umiernenú opozíciu (The Guardian, Veľká Británia), a za použitia tejto teroristickej organizácie útočili a stále útočia na Sýriu, dokonca už útočili aj priamo
USA vojenským útokom na Líbyu rozvrátili krajinu dovtedy s najvyššou životnou úrovňou v Afrike
Možno to nie je vyčerpávajúce, ale určite to stačí. Všetky tieto útoky, okrem toho že sú v rozpore s Chartou OSN, sú aj porušením Preambuly a Článku 1 vlastnej Zmluvy o NATO, ktorá sa na Chartu OSN odvoláva. Nemám právnické vzdelanie, takže ja vidím len dve možnosti riešenia:
- buď NATO má byť automaticky rozpustené, alebo
- krajiny ktoré sa dopustili tých porušení už nie sú členmi NATO.
V každom prípade by napríklad opustenie NATO zo strany USA a Veľkej Británie – hlavných agresorov v prípadoch uvedených vyššie – dalo možnosť riešiť bezpečnosť Európy lokálne, bez prihliadania na záujmy zbrojárskych magnátov dvoch spomenutých štátov. Som si samozrejme vedomý, že táto situácia je značne nereálna; na základe naších skúseností to vyzerá tak, že vládcovia EÚ sú vazalmi vládcov USA – kto by „pozval na koberec a vylúčil“ USA a Veľkú Britániu? Článok 11 v súvislosti so vstupom členov a archiváciou dokumentov uvádza vládu USA, hoci centrála je prakticky tuším v Bruseli – možno vôbec USA vylúčiť? Alebo že by vystúpili z NATO Európske štáty? Už vidím ako by sa na ne prišiel pozrieť nejaký americký vyslanec zblízka a všetko by bolo ináč – styční pracovníci z EU by si preventívne dali plienky a následne by sme hneď doplnili chýbajúce percentá rozpočtu na zbrojenie. Ale je možné, že politická strana, ktorá by si dala takýto program, by vo viacerých štátoch Európy mohla nájsť podporu (ak by nejaký čas vydržala rôzne útoky pod zámienkou že je extrémistická). A tie politické strany, čo doteraz v pozícii štandardných strán dopustili tie vojny uvedené vyššie, a za tie roky nič neurobili pre zmenu – no, nebudem dávať nálepky. Ale majú na svedomí – vo forme spoluúčasti – viac ako 2 milióny ľudských životov a ďalšie milióny fakticky zničených životov. Neviem či majú právo niekoho nazývať extrémistom.
Mne je len stále nejasné proti komu sa bráni ...
Pupo neznamená ,že zlodej sa ma snaží zamestnať... ...
Ninuška, akosi ďaleko zachádzate na záhradu, ...
Pupuš, šľahla som ti plusku, tvoje tvrdenie ...
Neopravili ste mňa, neuviedla úplne správne ...
Celá debata | RSS tejto debaty