Manéž s názvom ‚Demokracia‘

2. decembra 2021, Ivan Hečko, Nezaradené

Zdroj: Moon of Alabama, 25.11.

Vzhľadom na to, že k „domácej“ téme našej každodennej v podstate všetko vybavil Ferro, tak idem zabŕdať inde. A našiel som tému, ktorá – opäť – hodne pripomína časy tzv. komunizmu. A to akoby krátko pred jeho rozpadom. Len krajiny zdanlivo nesedia, ale to sa ukáže.

Správa hovorí, že Bidenova administrácia pozvala 110 ‚účastníkov´ na jej ‚Summit for Democracy‘, ktorý sa prakticky odohrá 9. a 10. Decembra.

Použitie termínu ‚účastníci – participants‘ bolo nevyhnutné, keďže nie všetci ‚účastníci‘ sú medzinárodne uznanými štátmi. Biden sa chcel trochu „vyvŕšiť na“ Číne (piss off China). Takže pozval Taiwan, ktorý nie je uznaný ako štát ani OSN, a vlastne ani USA.

Bidenova administrácia nepozvala Maďarsko, demokratického člena NATO a EU, kde, podľa prieskumov, by mala na budúci rok opozícia vyhrať voľby. Poľsko, kde sa vládne viac neliberálne ako v Maďarsku, je pozvané. Podobne Ukrajina, hoci tam dokonca vláda Zelenského zavrela vodcu opozície do domáceho väzenia, a zavrela aj opozičné TV stanice a noviny (v našom demokratickom spravodajstve nie bohvieako obslúžené).

Turecko, tiež člen NATO, nebolo na zozname. Turecký prezident Erdogan je možno autokratický, ale to je aj premiér Indie Modi , ktorý je pozvaný.

Singapore, demokracia a nejakým spôsobom spojenec USA, nie je na zozname. Toto pravdepodobne preto, že jeho predseda vlády odmietol zúčastniť sa na Bidenom navrhnutej ‚koalícii demokracií‘ ako akejsi entite v štýle studenej vojny namierenej proti Číne.

US ‚nepriatelia – enemies‘ ako Rusko, Venezuela a Irán samozrejme nie sú pozvaní, napriek tomu, že majú pravidelné slobodné voľby.

Takže tá udalosť je vlastne presne tým, čo sa dalo očakávať. Netýka sa to nijako demokracie, ale je to propagandistická show, ktorá by mala demonštrovať silné vodcovstvo USA – strong ‚U.S. Leadership‘ – pričom žiadne neexistuje.

Tá propaganda dokonca nie je cielená ani na zahraničnú verejnosť. Má len ubezpečiť USA, že má stále tú reputáciu a pozíciu (the credentials) ktoré sa tvári že má.

Ten systém je už taký slabý, že cíti akúsi nutnosť ubezpečovať sa že je všetko v poriadku.

Môj komentár: Človek má z toho taký blbý pocit, akoby že zase sme na blbej strane. Ale – čo ak je to ešte horšie – existuje ešte nejaká nie blbá strana?