Založ si blog

Návrh protikorupčného zákona do Kongresu USA (a čo EÚ? )

Teda: Takýto návrh bol podaný v krajine, ktorá je vzorom pre naších nasledovníkov Amerických neokonzervatívcov. Oveľa významnejšie ako sám návrh je ale jeho zdôvodnenie zo strany autorky. Takže preklad článku z Truthdig: Elizabeth Warren uvádza paušálny protikorupčný zákon.

Konfrontovaná “hnilobou” korupcie ktorá otrávila každý kút Amerického politického systému a zmanipulovala vládu aby pracovala výlučne v záujme bohatých a tých s dobrými konexiami, Senátorka Elizabeth Warren (Demokrat-Massachusetts) v utorok uviedla legislatívu ktorá má smerovať na flagrantné porušovanie etiky Trumpovho Bieleho Domu pričom tiež útočí na systémovú krízu ktorá dala vznik totálne nečestnému existujúcemu stavu (status quo).

Postavme sa tomu tvárou: Niet žiadnych pochýb o tom, že Trumpova éra nám dala najotvorenejšie skorumpované vedenie, aké náš národ videl počas nášho života” povedala Warrenová v prejave keď odhalila svoju ambicióznu anti-korupčnú platformu v rámci National Press Club (Národný klub tlače) vo Washingtone, D.C. “Ale oni nie sú príčina tej hniloby – oni sú len ten najväčší, najsmradľavejší príklad tej korupcie.”

S oficiálnym názvom The Anti-Corruption and Public Integrity Act (pdf, Zákon protikorupčný a o čestnosti verejných činiteľov), Warrenovej návrh zákona (bill) navrhuje transformačné zmeny v spôsobe ktorým Washington funguje, v snahe vytvoriť vládu, ktorá pracuje pre potreby verejnosti – nie pre potreby lobistov pracujúcich k zamoreniu planéty, uväzneniu ešte viac Američanov, a zvyšovaniu ceny predpisov životne dôležitých liekov kvôli zisku.

Ak by prešiel, Warrenovej ambiciózny zákon by:

  • Úplne zakázal zahraničné lobovanie;

  • Zakázal členom Kongresu a kandidátom do kongresu prijímať dary z kampane od lobistov;

  • Požadoval aby Daňový úrad zverejnil daňové priznania federálnych kandidátov, včítane prezidenta a viceprezidenta;

  • Dal visiaci zámok na turniketové dvere” nasadením doživotného zákazu lobovania pre bývalých prezidentov, členov kongresu a šéfov vládnych agentúr;

  • Zakázal členom kongresu vlastniť akcie firiem a obchodovať s nimi; a

  • Ustanovil “nezávislú anti-korupčnú vládnu agentúru zameranú na vynútenie dodržiavania federálnych etických zákonov“.

Naša národná kríza dôvery vo vládu prakticky znamená tento jednoduchý fakt: ľudia nedôverujú svojej vláde, že urobí tú správnu vec, pretože si myslia, že vláda pracuje pre bohatých, silných, a tých s konexiami, a nie pre Amerických ľudí. A tu je prekvapko: majú pravdu” povedala Warrenová v rámci príhovoru v utorok. “Bola by som šťastná, keby som mohla tu stáť a povedať, že toto je nejaký náhly pád po zvolení Donalda Trumpa, ale to by nebola pravda. Tento problém je oveľa väčší ako Trump.”

Ale ja nezdvihnem ruky v rezignácii a neodkráčam” uzavrela Warrenová. “Stále verím, že v naších najtemnejších časoch, v tých najťažších situáciách, vláda môže byť tou správnou silou, ktorá nás opäť spojí. A tu sú dobré správy: vo vnútri stále Američania tomu veria tiež. Vidíte to podľa toho ako bojujú aby vláda potvrdila zdravotnú starostlivosť ako základné ľudské právo. Vidíte to podľa toho ako bojujú aby vláda stála za ľuďmi a proti obrovským korporáciám.”

Warrenovej smelý plán anti-korupčných návrhov sa stretol s nadšeným aplauzom tucta združení (unions), environmentálnych organizácií, a spotrebiteľských podporných skupín, ktoré podpísali spoločný list v utorok, v ktorom nazvali návrh zákona senátorky “vyčerpávajúcim systémom stratégie riešení“, ktoré by “smerovali proti širokému, korumpujúcemu vplyvu korporácií na tvorbu stratégie federálnej vlády.”

Na dôvažok k progresívnemu chóru aplaudujúcemu Warrenovej legislatívu, Morris Pearl – predseda Vlasteneckých Milionárov (Patriotic Millionaires) – nazval opatrenie “dôležitým krokom smerom k vybudovaniu vlády, ktorá pracuje k zlepšeniu všeobecného blahobytu všetkých občanov, a nie na pumpovanie peňazí na účty súčasných a bývalých členov Kongresu“. 

„Je až nechutné že niektorí z naších verejných činiteľov vnímajú svoj čas v úrade ako len niečo viac ako cestu k osobným bohatstvám, pričom ich to necháva úplne ľahostajným k záujmom ich voličov, dávajúc prednosť akejsi politike v prospech darcov a korporátov, ktorá im „zarobí“ na ”plyšovú lobovaciu drožku po opustení kancelárie,” povedal Pearl vo vyhlásení v utorok. “Je to odhaľujúce ohľadne stavu Washingtonu, ak tento kúsok legislatívy, obsahujúci ohraničenia dané zdravým rozumom vo veci možnosti štátnych zamestnancov obohatiť sa na úkor krajiny, by bol považovaný za radikálny. Vo fungujúcej demokracii by toto bola samozrejmosť.”

Môj dodatok: Toto samozrejme vôbec nemôže byť o Slovensku, alebo EÚ. Predsa taká korupcia je nepredstaviteľná, však. My sme len napojení na tú USA korupciu. Ideme kúpiť Americké stíhačky, ale vraj by stačili na našu veľkosť 3. Kúpime viac, niekto bude mať väčšiu províziu. V popise návrhu zákona mi chýba (super-)korupcia vo forme vynútenia nákupu US zbraní spojencami a podobné formy, napríklad rôzne sankcie. Názor EP na skutočnosť, že poslanci berú Americké korupčné peniaze napríklad cez Sorosov inštitút – asi žiaden nemá, možno „nevie o ňom“, nakoniec EÚ (vedenie) sa často tvári že nemá vlastné názory, a načo by jej aj boli. A na Slovensku – USA sú predsa náš vzor, a aby to tak ostalo dozerajú naši Neokoni, ktorým sa tiež ujde z tých vyššie spomenutých korupčných zdrojov, niečo dokonca asi tečie aj do kruhov ktoré dozerajú na verejné médiá platené z naších peňazí. Ale prečo potom na ne prispievame my – a nikto sa nás nepýta či môžu klamať podľa inštrukcií od zdroja tých peňazí z USA? Aj naše peniaze sú peniaze, rozdiel je len v tom, že nejdú do vrecák členov Kaviarne, ale na financovanie RTVS. Zišiel by sa hneď prvý bod toho zoznamu, ale zrejme všetky.

Stále o tom čo sa nedeje: MH17, Novičok, Ruské zasahovanie, „hodnoty EÚ“, extrémisti, . . . dookola. Pridávam 9/11, bolo výročie.

17.09.2018

Vymenované témy sú zoznamom, ktorý som nazval „informácie o tom čo sa nedeje“. To je moderná taktika oblbovania formou zaplavovania obyvateľstva v rýchlom slede „informáciami“, ktoré viac »

EK: Maďarsko vážne ohrozuje hodnoty EÚ. Je to blbosť.

12.09.2018

A navyše Juncker: Svet potrebuje silnú EÚ ktorá hovorí jedným hlasom. Tieto dve vyhlásenia tak trochu naznačujú, že v EÚ vznikla samozvaná podmnožina – možno štátov, ale skôr majetkovo-politických viac »

Švédska krajná pravica znepokojuje. Ukrajina nevadí?

09.09.2018

Podľa dnešnej Pravdy po voľbách sa vo Švédsku môže krajná pravica stať druhou najsilnejšou stranou. Píše sa o Švédsku, ale len minulý týždeň avizovalo „nebezpečenstvo krajnej pravice“ viac »

putin

Putin varoval Izrael pred ďalšími útokmi na Sýriu

18.09.2018 23:15

Putin zdôraznil, že izraelským útokom došlo k porušeniu sýrskej suverenity a rusko-izraelských dohôd o vyhýbaní sa stretom vojenských záujmov v Sýrii.

rohing, rohingovia, utecenci

Medzinárodný súd preveruje násilné deportácie Rohingov v Barme

18.09.2018 21:56

Súd preveruje, či by postup nemohol byť klasifikovaný ako vojnový zločin alebo zločin proti ľudskosti.

gábor gál

Europoslanci hovorili s Gálom o slovenskom právnom systéme

18.09.2018 20:37

Poslanci Európskeho parlamentu preverujú na Slovensku situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

duda

USA zvažujú trvalú základňu v Poľsku a zrušenie víz pre Poliakov

18.09.2018 20:10

V krajine síce už americkí vojaci pôsobia, nie sú tu však rozmiestnení nastálo.

Ivan Hečko

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 278066x
Priemerná čítanosť článkov: 2674x

Autor blogu

Kategórie