Založ si blog

Návrh protikorupčného zákona do Kongresu USA (a čo EÚ? )

Teda: Takýto návrh bol podaný v krajine, ktorá je vzorom pre naších nasledovníkov Amerických neokonzervatívcov. Oveľa významnejšie ako sám návrh je ale jeho zdôvodnenie zo strany autorky. Takže preklad článku z Truthdig: Elizabeth Warren uvádza paušálny protikorupčný zákon.

Konfrontovaná “hnilobou” korupcie ktorá otrávila každý kút Amerického politického systému a zmanipulovala vládu aby pracovala výlučne v záujme bohatých a tých s dobrými konexiami, Senátorka Elizabeth Warren (Demokrat-Massachusetts) v utorok uviedla legislatívu ktorá má smerovať na flagrantné porušovanie etiky Trumpovho Bieleho Domu pričom tiež útočí na systémovú krízu ktorá dala vznik totálne nečestnému existujúcemu stavu (status quo).

Postavme sa tomu tvárou: Niet žiadnych pochýb o tom, že Trumpova éra nám dala najotvorenejšie skorumpované vedenie, aké náš národ videl počas nášho života” povedala Warrenová v prejave keď odhalila svoju ambicióznu anti-korupčnú platformu v rámci National Press Club (Národný klub tlače) vo Washingtone, D.C. “Ale oni nie sú príčina tej hniloby – oni sú len ten najväčší, najsmradľavejší príklad tej korupcie.”

S oficiálnym názvom The Anti-Corruption and Public Integrity Act (pdf, Zákon protikorupčný a o čestnosti verejných činiteľov), Warrenovej návrh zákona (bill) navrhuje transformačné zmeny v spôsobe ktorým Washington funguje, v snahe vytvoriť vládu, ktorá pracuje pre potreby verejnosti – nie pre potreby lobistov pracujúcich k zamoreniu planéty, uväzneniu ešte viac Američanov, a zvyšovaniu ceny predpisov životne dôležitých liekov kvôli zisku.

Ak by prešiel, Warrenovej ambiciózny zákon by:

  • Úplne zakázal zahraničné lobovanie;

  • Zakázal členom Kongresu a kandidátom do kongresu prijímať dary z kampane od lobistov;

  • Požadoval aby Daňový úrad zverejnil daňové priznania federálnych kandidátov, včítane prezidenta a viceprezidenta;

  • Dal visiaci zámok na turniketové dvere” nasadením doživotného zákazu lobovania pre bývalých prezidentov, členov kongresu a šéfov vládnych agentúr;

  • Zakázal členom kongresu vlastniť akcie firiem a obchodovať s nimi; a

  • Ustanovil “nezávislú anti-korupčnú vládnu agentúru zameranú na vynútenie dodržiavania federálnych etických zákonov“.

Naša národná kríza dôvery vo vládu prakticky znamená tento jednoduchý fakt: ľudia nedôverujú svojej vláde, že urobí tú správnu vec, pretože si myslia, že vláda pracuje pre bohatých, silných, a tých s konexiami, a nie pre Amerických ľudí. A tu je prekvapko: majú pravdu” povedala Warrenová v rámci príhovoru v utorok. “Bola by som šťastná, keby som mohla tu stáť a povedať, že toto je nejaký náhly pád po zvolení Donalda Trumpa, ale to by nebola pravda. Tento problém je oveľa väčší ako Trump.”

Ale ja nezdvihnem ruky v rezignácii a neodkráčam” uzavrela Warrenová. “Stále verím, že v naších najtemnejších časoch, v tých najťažších situáciách, vláda môže byť tou správnou silou, ktorá nás opäť spojí. A tu sú dobré správy: vo vnútri stále Američania tomu veria tiež. Vidíte to podľa toho ako bojujú aby vláda potvrdila zdravotnú starostlivosť ako základné ľudské právo. Vidíte to podľa toho ako bojujú aby vláda stála za ľuďmi a proti obrovským korporáciám.”

Warrenovej smelý plán anti-korupčných návrhov sa stretol s nadšeným aplauzom tucta združení (unions), environmentálnych organizácií, a spotrebiteľských podporných skupín, ktoré podpísali spoločný list v utorok, v ktorom nazvali návrh zákona senátorky “vyčerpávajúcim systémom stratégie riešení“, ktoré by “smerovali proti širokému, korumpujúcemu vplyvu korporácií na tvorbu stratégie federálnej vlády.”

Na dôvažok k progresívnemu chóru aplaudujúcemu Warrenovej legislatívu, Morris Pearl – predseda Vlasteneckých Milionárov (Patriotic Millionaires) – nazval opatrenie “dôležitým krokom smerom k vybudovaniu vlády, ktorá pracuje k zlepšeniu všeobecného blahobytu všetkých občanov, a nie na pumpovanie peňazí na účty súčasných a bývalých členov Kongresu“. 

„Je až nechutné že niektorí z naších verejných činiteľov vnímajú svoj čas v úrade ako len niečo viac ako cestu k osobným bohatstvám, pričom ich to necháva úplne ľahostajným k záujmom ich voličov, dávajúc prednosť akejsi politike v prospech darcov a korporátov, ktorá im „zarobí“ na ”plyšovú lobovaciu drožku po opustení kancelárie,” povedal Pearl vo vyhlásení v utorok. “Je to odhaľujúce ohľadne stavu Washingtonu, ak tento kúsok legislatívy, obsahujúci ohraničenia dané zdravým rozumom vo veci možnosti štátnych zamestnancov obohatiť sa na úkor krajiny, by bol považovaný za radikálny. Vo fungujúcej demokracii by toto bola samozrejmosť.”

Môj dodatok: Toto samozrejme vôbec nemôže byť o Slovensku, alebo EÚ. Predsa taká korupcia je nepredstaviteľná, však. My sme len napojení na tú USA korupciu. Ideme kúpiť Americké stíhačky, ale vraj by stačili na našu veľkosť 3. Kúpime viac, niekto bude mať väčšiu províziu. V popise návrhu zákona mi chýba (super-)korupcia vo forme vynútenia nákupu US zbraní spojencami a podobné formy, napríklad rôzne sankcie. Názor EP na skutočnosť, že poslanci berú Americké korupčné peniaze napríklad cez Sorosov inštitút – asi žiaden nemá, možno „nevie o ňom“, nakoniec EÚ (vedenie) sa často tvári že nemá vlastné názory, a načo by jej aj boli. A na Slovensku – USA sú predsa náš vzor, a aby to tak ostalo dozerajú naši Neokoni, ktorým sa tiež ujde z tých vyššie spomenutých korupčných zdrojov, niečo dokonca asi tečie aj do kruhov ktoré dozerajú na verejné médiá platené z naších peňazí. Ale prečo potom na ne prispievame my – a nikto sa nás nepýta či môžu klamať podľa inštrukcií od zdroja tých peňazí z USA? Aj naše peniaze sú peniaze, rozdiel je len v tom, že nejdú do vrecák členov Kaviarne, ale na financovanie RTVS. Zišiel by sa hneď prvý bod toho zoznamu, ale zrejme všetky.

Pakt o migrácii – základné info a kritika

13.11.2018

oficiálny názov: GLOBAL COMPACT FOR SAFE, ORDERLY AND REGULAR MIGRATION- Globálna zmluva o bezpečnej, organizovanej a normálnej migrácii. Význam slova COMPACT: Dohoda, zmluva, alebo kontrakt. Termín viac »

Často sa spomína na obdobie neslobody. Niečo sa prenieslo až dodnes – klame sa.

06.11.2018

Týmto nadväzujem na moje dva posledné blogy. Obdobie neslobody je významná propagandistická téma súčasnosti. Ale aj dnes nám niekto diktuje čo môžeme, aj čo by sme mali chcieť. To čo chceme/môžeme viac »

Teda čo to chce EÚ? Odpovedal nám „Atlantic Council“

26.10.2018

Wess Mitchell, asistent (námestník) ministra zahraničných vecí USA pre Európske a Euroázijské Záležitosti, teda vrcholný diplomat administrácie zameraný na Európu a Euráziu, varoval, že viac »

lieky,  zdravotníctvo

Nesúhlasíme s 48-hodinovým ultimátom od ministerky zdravotníctva, tvrdí GENAS

15.11.2018 16:08

Ministerstvo chcelo, aby farmaceutické firmy zlacneli ceny liekov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

stretnutie, Kiska

VIDEO: Daňová kauza môže Kiskovi prekaziť politické plány, tvrdí politológ

15.11.2018 15:55

Ján Baránek si myslí, že ak sa podozrenia voči prezidentovi potvrdia, môže mať kauza vážne dôsledky pre jeho politické plány.

koľajnice, zmena

Začali posudzovať vplyv šiirokorozchodnej trate na životné prostredie

15.11.2018 15:36

Slovensko aj Rakúsko robia ďalší krok pri tvorbe štúdie uskutočniteľnosti širokorozchodnej trate.

ministry obrany

Ministri obrany V4 hovorili aj o spoločnej bojovej skupine pre rok 2023

15.11.2018 14:40

Partneri sa venovali téme vojenského vzdelávania, výcviku a cvičení.

Ivan Hečko

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 302612x
Priemerná čítanosť článkov: 2726x

Autor blogu

Kategórie